Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Melek'i serbest bıraktı

askerleri tarafından 31 Aralık'ta na alınıp, çıkarıldığı mahkemece 2 ay hapis ve 6 bin şekel para cezasına çarptırılan 14 yaşındaki Melek el-Hatib serbest bırakıldı.

Giriş Tarihi: 13.2.2015 16:24
İsrail Melek'i serbest bıraktı
hapishanelerindeki 14 yaşındaki Melek el-Hatib serbest bırakıldı.

İsrail yönetimi, Batı Şeria'nın Tulkerm kenti yakınlarındaki "Cebara" kontrol noktasında küçük kızı ailesine teslim etti. Kızlarını teslim almak üzere hazır bulunan aileye Tulkerm Valisi İsam Ebubekr, aktivistler ve basın mensupları eşlik etti.

Babasına sarılan küçük kız, cezaevinde çok zor zamanlar geçirdiğini, uzun süre sorguda tutulduğunu belirterek, "Hapisten çıktığım için çok mutluyum" dedi.

Melek'in babası Ali el-Hatib ise "Geçirdiğimiz bu zaman dilimi kelimelerle ifade edemeyeceğim kadar zordu. Gece kalkıp kızımın yatağına dokunuyordum. Hapishanede şu anda ağlıyor mu, üşüyor mu diye düşünüyordum. Kalbim sıkışıyordu" diye konuştu.

Kızına tutukluluk süresinde kol kanat geren İsrail hapishanesindeki Filistinli kadınlara teşekkür eden baba Ali el-Hatib, "Onlar, tutukluluğu süresince kızımın annesi ve ailesi oldular. Nasıl bu yaşta bir kız tutuklanıp, hapse atılır" ifadelerini kullandı.

Tulkerm Valisi İsam Ebubekr de "Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, esirler meselesine büyük önem gösteriyor. İşgal hapishanelerindeki bütün esirler serbest bırakılana kadar halk direnişine devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Ahrar Esirler ve İnsan Hakları Araştırma Merkezi Müdürü Fuad Hafeş, İsrail'in uluslararası kanunları ihlal ettiğini hatırlatarak, "Bu küçük kızın davası, işgalcilerin uygulamalarını ortaya koymak ve başta 18 yaş altı olmak üzere bütün mahkumların serbest bırakılmasını sağlamak için uluslararası bir davaya dönüştürülmeli" dedi.

İsrail askerlerinin, 31 Aralık'ta okuldan dönerken na aldığı Melek el-Hatib'e, çıkarıldığı mahkemece, "Taş atmak, yol kesmek, trafiğin seyrini engellemek ve bıçak taşımak" iddiasıyla 2 ay hapis ve 6 bin şekel para cezası verilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail Melek'i serbest bıraktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN