Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınlar 'e neden katılıyor?

Profesör Susanne Schröter, kadınların terör örgütü 'e katılma sebeplerini inceledi.

Giriş Tarihi: 13.2.2015 12:15
Kadınlar IŞİD'e neden katılıyor?

Schröter'e göre, işgali altındaki topraklara giden kadınların ilk amacı 'aşkı bulmak'.

IŞİD destekçisi kadın grubu El Hansa Tugayları tarafından basılan metni Profesör Susanne Schröter Deutsche Welle için kaleme aldığı bir yazı ile değerlendirdi. Buna göre, terör örgütü IŞİD'e katılan yabancıların yüzde 10'unu genç kadınlar ya da henüz 18 yaşın altındaki genç kızlar oluşturuyor. Almanya'dan giderek örgüte katılan genç kadınların sayısının 60 civarında olduğu tahmin ediliyor.

Geçen ocak ayında Arapça yayınlanan bir manifesto bu kadınları orada neyin beklediğini az çok ortaya koyuyor. "İslam Devleti'nin Kadınları" adlı metni, IŞİD destekçisi kadın grubunu El Hansa Tugayları'nın üyeleri kaleme almış. Bu grup aynı zamanda IŞİD işgali altındaki bölgelerde kadınların kıyafetlerinin dini kurallara uygun olup olmadığını da kontrol ediyor.

DAHA ÖNCEKİ METİNLERE BENZİYOR


"İslam Devleti'nin Kadınları", buna benzer daha önce basılmış pek çok yayınla büyük oranda örtüşüyor. Ancak bazı noktalarda bilinçli bir şekilde, kadınlara şiddet uygulanabileceğine dair ya da kadınların İslam hukukunda, örneğin mirasta daha az haklara sahip olduklarını belirten ayetlere yer verilmemiş. Kadınların fiziksel açıdan daha zayıf oldukları için erkeklere özgü işleri yapmamaları gerektiği vurgulanırken, adet günleri ve gebelik buna örnek gösteriliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlar IŞİD'e neden katılıyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN