Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deah Barakat'in hayalini gerçekleştirecekler

Giriş Tarihi: 14.2.2015 20:10 Güncelleme Tarihi: 14.2.2015 20:13
Deah Barakat'in hayalini gerçekleştirecekler

"İdealist Dişhekimleri Derneği"ABD de öldürülen Deah Barakat'in Türkiye'deki kamplarda yaşayan Suriye'li çocukların diş sağlığına yönelik projesini gerçekleştirmek istediğini açıkladı.

"İdealist Dişhekimleri Derneği"'nden yapılan açıklamada, geçtiğimiz günlerde ABD de menfur bir saldırı sonucu öldürülen meslektaş Deah Barakat'in Türkiye'deki kamplarda yaşayan Suriye'li çocukların diş sağlığına yönelik projesini, Türkiye'deki dişhekimleri olarak gerçekleştirmek istedikleri belirtildi

Üç gencin öldürülmesi karşısındaki suskunluğun düşündürücü olduğu vurgulanan açıklamada şöyle denildi:

11 Şubat'ta vuku bulan ve üç tane idealist ve gayretli müslüman gencin ölümüyle sonuçlanan menfur cinayet tüm dünyada duyulmuştur. Bu elim olay karşısında özellikle Avrupa Devletleri ve ABD'de kamuoyu ve siyasi otoriterelerin tavrı tüm müslümanları ve Türkiye halkını vicdanen yaralamıştır. Bir ay önce Fransa'da meydana gelen elim cinayetler karşısında dünya kamuoyunun aldığı tavır düşünülürse, üç gencin ABD'de öldürülmesinin suskunlukla karşılanması düşündürücüdür.

Türkiye'deki dişhekimleri olarak biz hem Fransa'da hem de ABD'de işlenen cinayetleri şiddetle kınıyoruz. İnsanların en mukaddes değeri olan yaşama hakkına saldırı kabul edilemez bir durumdur. Charlie Hebdo cinayetleri karşısında kamuoyuna çağrı yapan batılı kanaat önderleri ve basın yayın kuruluşları, devlet ve hükümet başkanları öncülüğünde gerçekleşen büyük katılımlı gösteri yürüyüşü düzenlemişlerdir hatta Türkiye'yi temsilen Başbakan Ahmet Davutoğlu da bu yürüyüşe katılmıştır. Bu cinayetler günler boyunca özellikle batılı ülkelerin komuoyunda ve medya kuruluşlarında yer bulmuştur. Paris saldırılarının üzerinden bir aydan biraz fazla bir zaman geçmişken, ABD'de yaşayan üç müslüman gence hiçbir sebep yokken saldırılmış ve canlarına kastedilmiştir. Bu üç gence müslüman kimlikleri sebebiyle saldırılmış olma ihtimali gün geçtikçe güçlenmektedir. Batılı ülkelerdeki kamuoyu, medya kuruluşları ve siyasi otoritelerin Paris saldırılarında gösterdikleri tepkiyi, ABD saldırılarında ortaya koymamışlardır. Sergilenen bu tavır tam bir çifte standart göstergesidir.

ABD'de müslüman kimliği sebebiyle öldürülen Deah Barakat, dişhekimliği öğrencisiydi ve Türkiye'deki kamplarda kalan Suriye'li sığınmacılar için diş sağlığı kampanyası düzenlemişti. 2015'in yaz aylarında bu projesini gerçekleştirmek için Türkiye'ye gelecekti. Bu durumu öğrenir öğrenmez "İdealist Dişhekimleri Derneği" olarak mesleki ve insani bir sorumluluk hissettik. Meslektaşımız olacak bu kardeşimizin hayalini gerçekleştiremeden öldürülmüş olması bizi bu kampanyayı düzenlemeye sevketti.

"DEAH BARAKAT'İN HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ" isimli projede yürütücü kuruluşu olan "İDEALİST DİŞHEKİMLERİ DERNEĞİ", birçok kurum ve kuruluşla işbirliğine giderek Türkiye'deki kamplarda yaşayan Suriye'li kardeşlerimizin özellikle çocukların ağız ve diş sağlığı konusunda tedavi hizmetine ve ağız ve diş bakımının geliştirilmesine yönelik bir kampanya başlatmıştır.

Suriye'li sığınmacıların tüm tedavileri Türkiye Devleti'nin imkanlarıyla yapılmaktadır. Bu kampanya ile bölgede hizmet veren meslektaşlarımızın yüklerini hafifletmeyi hedeflemekteyiz. Kampanya çerçevesinde kamplarda yaşayan kişilerin ağız-diş teşhis ve tedavi planları çıkartılacak, herkese bir diş fırçası verilecek, ağız bakımı eğitimi sunulacaktır. Çocuklara diş fırçası yanında bir oyuncak da hediye edilecektir. Bu sebeple kampanyanın alt başlığı "Bir Fırça Bir Oyuncak" olacaktır.

Kampanyamıza ilgi gösteren tüm kurum, kuruluş ve şahısların derneğimizle irtibata geçebileceklerini duyururuz.Konuyla ilgilenen herkese teşekkür ederiz
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deah Barakat'in hayalini gerçekleştirecekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN