Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Latin Amerika açılımı sürüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Latin Amerika ziyaretlerinin ardından Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Guatemala'ya gitti. Önemli anlaşmalara imza atan Bakan, "Türkiye artık küresel bir aktör" dedi

Giriş Tarihi: 15.2.2015
Latin Amerika açılımı sürüyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Latin Amerika ülkeleri ziyaretinin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, bölge turu devam ediyor. Çavuşoğlu, Orta Amerika ülkelerinin refahı için oluşturulmuş bölgenin en güçlü uluslararası örgütü olan Orta Amerika Entegrasyon Sistemi'nin (SICA) zirvesi için Guatemala'ya gitti. İlk kez düzenlenen Türkiye - SICA Dışişleri Bakanları Forumu'na katılan Çavuşoğlu, örgütün dönem başkanı Guatemala Dışişleri Bakanı Carlos Raul Morales Moscoso ile birlikte, Türkiye'nin SICA'ya "bölge dışı gözlemci üye" olmasını sağlayan anlaşmayı imzaladı. Guatemala'yı ziyaret eden ilk Türk bakanı olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyleyen Dışişleri Bakanı, "SICA'da gözlemci olmak, Orta Amerika ülkeleriyle bağlarımızı güçlendirecektir" dedi. Çavuşoğlu, SICA bölgesinde diplomatik misyonlarının sayısını artırmakta olduklarını, Panama, Kosta Rika ve Dominik Cumhuriyeti'nden sonra şimdi de Guatemala'da büyükelçilik açacaklarını bildirdi. Türkiye ile SICA ülkeleri arasındaki ticaret hacminin geliştirilmesi gerektiğini de dile getiren Çavuşoğlu, "Serbest ticaret anlaşmaları yapmak, ticari entegrasyonun artmasına imkan sağlayacak. Burada bana gösterilen sıcak ev sahipliği benzerliklerimizin farklılıklarımızdan daha fazla olduğunu gösteriyor. Ben de buna, gelecek yıl Türkiye'de düzenlenmesini beklediğimiz ikinci Türkiye - SICA Dışişleri Bakanları Toplantısı'na ev sahipliğimizle karşılık vermeyi arzuluyorum" diye konuştu. Türkiye - SICA Dışişleri Bakanları Forumu ortak sonuç bildirgesinde "Bakanlar, Türkiye'nin Orta Amerika'daki bölgesel organizasyonlarla bağlarının güçlendirilmesi için birlikte çalışma kararına vardı" denildi.

'İSLAM KARŞITLIĞININ GÖSTERGESİ'
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Orta ve Latin Amerika açılımı ve diğer gündem maddelerini Anadolu Ajansı'na değerlendirdi. Türkiye'nin küresel bir aktör olduğunu ve tüm kıtalarda var olmak istediğini belirten Çavuşoğlu, "Ekonomisiyle, diplomatik misyonlarıyla, TİKA'nın ofisleriyle her yerde var olan bir Türkiye" dedi. Çavuşoğlu, ABD'de 3 Müslüman gencin öldürülmesi hakkında ise "Bu terör saldırısı aslında Batı'da, artan İslam karşıtlığının bir yansıması. Sadece İslam karşıtlığı değil tabii. Artan ırkçılık, göçmen karşıtlığı, farklı inançlara karşı hoşgörüsüzlük maalesef şiddete dönüşmeye başladı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Latin Amerika açılımı sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN