Türkiye'nin en iyi haber sitesi

bir şehri yaktı!

Terör örgütü militanları, 'nın kuzeyindeki Borno eyaletinin Askira Uba kentini ele geçirdi. Militanların Askira Uba kentindeki bütün evleri yaktığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 17.2.2015 16:38 Güncelleme Tarihi: 17.2.2015 17:15
Boko Haram bir şehri yaktı!
Terör örgütü militanları, 'nın kuzeyindeki Borno eyaletinin Askira Uba kentini ele geçirdi.

Bölgedeki Sivil Ortak Savunma Gücü'nün sözcüsü Jubrin Gunda, yaptığı açıklamada, Boko Haram militanlarının Askira Uba'ya ilk olarak pazar günü saldırdığını, kentin emirinin sarayını yaktıklarını ve daha sonra kentten ayrıldıklarını söyledi.

Militanların dün Askira Uba'ya tekrar döndüğünü ve kentteki bütün evleri yaktığını belirten Gunda, teröristlerin hala kentte olduğunu dile getirdi.

Sivil Ortak Savunma Gücü'nün, teröristleri kentten kısa süre içinde çıkaracağını savunan Gunda, Boko Haram militanlarının, saklandığı Sambisa Ormanı bölgesinin bir parçası Askira Uba kentini ele geçirmesinin örgütün kaçacak yeri kalmadığını ve köşeye sıkıştığını gösterdiğini ileri sürdü.

Diğer yandan, ismini vermeyen bir ordu yetkilisi de Askira Uba kentininBoko Haram militanları tarafından ele geçirildiğini doğruladı.

Yetkili, "Militanların bölgede bulunduğunu biliyoruz. Kısa süre içinde Askira Uba'ya giderek orayı teröristlerden kurtaracağız. Tüm Sambisa'yı Boko Haram militanlarından temizlemeye çalışıyoruz" dedi.

Nijerya ve sınır komşuları Kamerun, Benin, Çad ve Nijer, 7 Şubat Cumartesi, bölgesel tehdit haline gelen Boko Haram'a karşı 8 bin 750 asker görevlendirme kararı almıştı. Bölgedeki 5 ülkede, son iki haftada Boko Haram örgütüne bağlı 300'den fazla militan öldürüldü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boko Haram bir şehri yaktı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN