Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İslam karşıtı seçimlere giriyor

Almanya’nın kentinde geçtiğimiz Ekim ayından bu tarafa her Pazartesi İslam karşıtı gösteriler yapan hareketi (Yurtsever Avrupalılar Batı’nın İslamlaşmasına Karşı) ilk politik hedefini belirledi. Pegida, Haziran ayında yapılacak belediye başkanlığı seçiminde Dresden Büyükşehir Belediye Başkanlığı için kendi adayıyla yarışacağını duyurdu.

Giriş Tarihi: 17.2.2015 10:17 Güncelleme Tarihi: 17.2.2015 10:37
İslam karşıtı PEGİDA seçimlere giriyor

'de dün 15.'si gerçekleştirilen ve yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı Pazartesi gösterisinde konuşan hareketin kurucusu Lutz Bachmann, olarak 7 Haziran'da yapılacak seçimde kendi belediye başkan adayıyla yarışacaklarını açıkladı. Üç isim üzerinde durduklarını kaydeden Bachmann, zamanı geldiğinde adaylarını açıklayacaklarını söyledi.

Frankfurter Allgemeine gazetesine göre, 42 yaşındaki Lutz Bachmann, sicilinin temiz olmaması nedeniyle aday olmayacak.

PEGİDA UZANTISI GÖSTERİLERE İLGİ AZALDI


Bu arada Pegida uzantılarının Almanya'nın değişik kentlerinde yaptıkları gösterilere katılım iyice azaldı. Leipzig'de yapılan Legida gösterisine bir kaç yüz kişi ancak katılırken, Chemnitz'de yapılan Pegida uzantısı gösteride 250 civarında gösterici toplandı. Magdeburg'daki Magida gösterisine 780, Başkent Berlin'deki Bärgida yürüyüşüne sadece 170, Nürnberg'de yapılan ilk Nügida gösterisine ise sadece 150 kişinin katıldığı bildirildi.

Pegida kurucusu Lutz Bachmann'ın sosyal medyada Hitler pozu paylaşması ve göçmenlere hakaretlerinin ortaya çıkmasıyla istifasının ardından, Pegida içerisinde huzursuzluklar başlamış ve hareketin sözcüsü Kathrin Oertel ile 4 yönetici Pegida'dan ayrılarak, "Avrupa için Doğrudan Demokrasi" harketini kurmuşlardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İslam karşıtı PEGİDA seçimlere giriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN