Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den 'ya sert tepki

Giriş Tarihi: 18.2.2015 13:49 Güncelleme Tarihi: 18.2.2015 14:18
ABD'den Rusya'ya sert tepki

BM Güvenlik Konseyi, ve Ukrayna arasındaki ateşkes anlaşmasını oybirliği ile onaylarken , Moskova'yı ateşkesi ihlal etmekle suçladı.

Başkan Yardımcısı Joe Biden, 'nın anlaşmayı ihlal etmesi durumunda bunun Moskova'ya bedelinin ağırlaşacağını söyledi.

BM Güvenlik Konseyi'nde de Rusya'nın Minsk'te uzlaşıya varılan ateşkes taslağı oybirliğiyle kabul edilmesine rağmen BM temsilcileri arasında sert tartışmalar yaşandı.

ABD'nin BM nezdindeki büyükelçisi Samantha Power, 'tüm kalbiyle bu anlaşmayı memnuniyetle karşıladığını' söyledi fakat Rusya'nın barışa olan bağlılığını kanıtlaması gerektiğini ifade etti.

Power, "Ayrılıkçıları silahlandırmaya son verin. Mevcut askerlerinize ek olarak sınır ötesine yüzlerce ağır silah göndermeye son verin. Yaptığınız şeyi yapmıyormuş gibi rol kesmeye son verin" dedi.

Power şöyle devam etti: "Rusya anlaşmaları imzalıyor sonra kendi yetkileri dâhilinde bu anlaşmaları baltalıyor. Rusya ulusların egemenliğini destekliyor sonra da komşusunun sınırları yokmuş gibi davranıyor."

Power, Rusya'nın 'Ukrayna'daki saldırıları destekleyip' ateşkes tasarısını öne sürmesini 'ironik' olarak tanımladı.

AYRILIKÇILARA TESLİM EDİN!

Rusya'nın BM Büyükelçisi Vitali Churkin ise Power'ın yorumlarını 'saldırgan' olarak niteledi.
Churkin, "Bu krizin başından beri Rusya, Ukrayna'daki çatışmaların tüm iç tarafları arasında kapsayıcı ve şeffaf diyalog aracılığıyla barışçıl bir çözüm çağrısında bulundu" dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Biden da, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile görüşmesinin ardından ateşkesin 'Debaltseve ve çevresinde, Rus kuvvetlerle birlikte hareket eden ayrılıkçılar tarafından ihlal edilmesini kınadığını' söyledi.

Beyaz Saray tarafından paylaşılan Biden'in açıklamasında "Eğer Rusya, 12 Şubat'ta imzalanan dâhil, Minsk anlaşmalarını ihlal etmeye devam ederse bunun Rusya'ya bedeli artacak" ifadelerini kullandı.

Poroşenko ayrılıkçıların Debaltseve'yi alma girişimlerini 'ateşkese yönelik sinik saldırı' olarak tanımladı.

Debaltseve, ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk ve Luhanks'ı birbirine bağladığı için her iki taraf için de kritik öneme sahip.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ordusunun doğudaki stratejik Debaltseve kasabasını ayrılıkçılara teslim etmesini istedi. (BBC Türkçe)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den Rusya'ya sert tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN