Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'yı tehdit etti!

Giriş Tarihi: 18.2.2015 18:18
İran Avrupa'yı tehdit etti!

dini lideri , İran ile 5+1 ülkeleri arasındaki müzakereler sonucu alınabilecek yaptırım kararlarına karşı Avrupa'ya ihraç edilen gazı kullanarak karşı yaptırım uygulayabileceğini söyledi.

dini lideri 'Devrim Rehberi' Ali , "İran, gerekirse dünya ve Avrupa'nın ihtiyacı olan ile onlara yaptırım uygulayabilir" dedi.

Rehberlik ofisinden yapılan açıklamaya göre, Hamaney yaptığı konuşmada "Eğer yaptırım silahı İran halkına karşı kullanılırsa gelecekte de İran halkı, onlara yaptırım uygulayacaktır. Dünyanın en çok petrol ve doğalgaz rezervine sahip İran, gerekirse dünya ve Avrupa'nın ihtiyacı olan doğal gaz ile onlara yaptırım uygulayabilir" diye konuştu.

"Amerikalılar Dışişleri Bakanlığımıza mektup yazdı"

Hamaney, bölgedeki IŞİD tehdidine de dikkati çekerek, ABD'nin terör örgütü IŞİD'i desteklediğine ilişkin ellerinde kanıtlar olduğunu ifade ederek, "IŞİD'e karşı aldatıcı koalisyon oluşturulduğunda, Amerikalılar Dışişleri Bakanlığımıza mektup yazarak, IŞİD'i desteklemediklerini söylediler ancak bir kaç gün sonra ABD'nin IŞİD'e silah yardımına ilişkin fotoğraflar ortaya çıktı" ifadelerini kullandı.

İran ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ile Almanya (5+1) arasında 24 Kasım 2013'te İsviçre'nin Cenevre kentinde geçici nükleer anlaşma imzalanmıştı. Anlaşma uyarınca nükleer programı dolayısıyla İran'a uygulanan yaptırımlar hafifletilmiş ve buna karşın da İran, nükleer programını sınırlandırmış ve uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin bir kısmını durdurmuştu.

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi, İran'a yeni yaptırımlar getirilmesini öngören tasarıyı 29 Ocak'ta onaylamıştı. Tasarıya göre, Tahran yönetimi ile 5+1 arasındaki İran'ın nükleer programına yönelik müzakerelerin sona ereceği 30 Haziran'a kadar "İran'ın bir anlaşmaya yanaşmaması" halinde, bu ülkeye yeni ekonomik yaptırımlar getirilebilecek.

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, İmam Humeyni'nin 1989'da ölümünün ardından 'Devrim Rehberi' unvanıyla ülke yönetiminin en yetkili makamında bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran Avrupa'yı tehdit etti!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN