Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nin Musul operasyonları başlıyor

Giriş Tarihi: 20.2.2015 09:05 Güncelleme Tarihi: 20.2.2015 12:19
ABD'nin Musul operasyonları başlıyor

CENTCOM'da görevli üst düzey yetkili, Irak’ta, terör örgütü ’in elinden Musul’un geri alınmasına yönelik operasyonun en erken nisan veya mayıs ayında düzenlenebileceğini söyledi.

Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nda (CENTCOM) görevli üst düzey yetkili, Irak'ta, terör örgütü 'in elinden Musul'un geri alınmasına yönelik operasyonun en erken nisan veya mayıs ayında düzenlenebileceğini söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'da, ismini vermek istemeyen CENTCOM yetkilisi, IŞİD'e hava saldırılarına ilişkin gazetecilere açıklama yaptı.

Irak'ın ikinci büyük kenti Musul'un kontrolünün örgütün elinden geri alınması için saldırının nisan veya mayıs ayında başlayabileceğini kaydeden yetkili, en az 20 bin Iraklı ve Kürt birliklerden oluşan askeri güce ihtiyaç duyulan harekatta, zamanlamanın, Iraklı ve Kürt güçlerin savaşa hazır olup olmadıklarına bağlı bulunacağını ifade etti.


Operasyonun mayıs ayından sonraya kalması durumunda ise gelen ramazan ayının ve yaz aylarındaki hava sıcaklığının harekatı olumsuz etkileyebileceğini dile getiren yetkili, Amerikalı askeri danışman grubunun operasyona katılacak yerel güçleri asiste etmek için cephe hattında bulunup bulunmayacağına dönük görüşmelerin ise ABD yönetim kanadında halen devam ettiği bilgisini paylaştı.

IŞİD'e yönelik operasyonların şu anda iyi seyrettiğini anlatan yetkili, Iraklı güçlerin 700 kilometrekarelik alanı örgütün elinden geri aldığını bildirdi. IŞİD'i yok etmenin zaman alacağını vurgulayan yetkili, "Musul kolay olmayacak, zor bir savaş olacak" diye konuştu.

Irak'ın ikinci büyük kenti 1 milyon nüfuslu Musul, geçen yıl haziran ayında IŞİD'in eline geçmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'nin Musul operasyonları başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN