Organ satıyorlar

Irak'ın BM Büyükelçisi, 'in kurbanlarının organlarını satmaya başladığına dair ellerinde kesin kanıtların olduğunu söyledi. Organları almamakta direnen doktorlar ise idam ediliyor

Giriş Tarihi: 20.2.2015
Organ satıyorlar
Kadınları ve çocukları kaçıran, rehineleri acımasızca öldüren terör örgütü , vahşetlerine bir yenisini daha ekledi. Irak'ın Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Muhammed el-Hakim, BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) IŞİD'in kan donduran eylemlerini anlattı. El Hakim, IŞİD'in Irak'ta geri çekildiği bölgelerde birçok toplu mezar bulduklarını aktardı. Bulunan naaşların ise bazılarının böbreklerinin ya da diğer organlarının alındığı görüldü. "Cesetler hala elimizde, isteyen gelip inceleme yapabilir. Organlarının alındığı açık şekilde görülüyor" diyen Büyükelçi El Hakim, IŞİD'in söz konusu organları sattığını düşündüklerini anlattı.

150 SÜNNİ'YE İNFAZ

Büyükelçi ayrıca IŞİD'in Musul'da doktorları da idam ettiğini öğrendiklerini bildirdi. Öldürülen 10'u aşkın doktorun, organları almayı reddettikleri için idam edildiğini söyleyen El Hakim, tüm bu bilgileri BMGK'ya da sunduklarını bildirdi. Irak Büyükelçisi, IŞİD'in organ kaçakçılığıyla sadece faaliyetlerini finanse etmediğini; aslında belli etnik grupları hedef alan soykırım suçunu da işlediğini söyledi. IŞİD'in organ kaçakçılığından ne kadar gelir elde ettiği belirtilmedi. Ancak İngiliz basını örgütün, petrol ve tarihi eser kaçakçılığının yanı sıra aldığı fidyelerle günlük gelirinin 2 milyon dolar olduğunu yazmıştı. BM'nin Irak Temsilcisi Nikolay Mladenov ise Konsey'de yaptığı konuşmada Irak'ta yaşanan diğer etnik saldırılara dikkat çekti. Sadece geçtiğimiz ay Irak genelindeki çatışmalarda 790 kişinin öldüğüne dikkat çeken Mladenov, IŞİD'in elinden geri alınan bölgelerde bu kez Sünnilere yönelik intikam saldırıları düzenlendiğini belirtti. Iraklı yetkililer dün yaptıkları açıklamada IŞİD'in Sünni aşiret Ebu Ubeydi üyesi 150 kişinin başını kestiğini duyurdu.

500 BİN GÖÇMEN GÖNDERECEKLER
IŞİD'in Libya'da etkinliğini artırmasının yankıları sürüyor. İtalya ve Mısır, Libya'ya uluslararası müdahale çağrısı yaparken, örgütün Avrupa'ya yönelik büyük bir eylem hazırlığında olduğu ileri sürüldü. İtalyan basınına göre; Libya'ya olası bir müdahale halinde IŞİD, 500 bin mülteciyi aynı anda Akdeniz'den Avrupa'ya gönderecek. IŞİD'in telefon konuşmalarına dayandırılan haberlerde, örgütün bu yolculukta binlerce göçmenin öleceğini hesapladığı belirtildi. Örgüt, böylece Avrupa genelinde çok sayıda sokak gösterilerini ateşleyeceğini düşünüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Organ satıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN