Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir yıl geçti ufuk hâlâ karanlık

Ukrayna'daki EuroMeydan olaylarının birinci yıl dönümünde Bağımsızlık Meydanı'nda ölenler anıldı. İmzalanan ateşkese rağmen kriz derinleşmeye devam ediyor

Giriş Tarihi: 22.2.2015
Bir yıl geçti ufuk hâlâ karanlık
Avrupa Birliği yanlılarıyla ayrılıkçılar arasındaki gerginliğin fitilini ateşleyen olayların birinci yıl dönümünde Ukraynalılar, Kiev'deki Bağımsızlık Meydanı'na akın etti. Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun da katıldığı törende, 18-20 Şubat arasındaki gösterilerde hayatını kaybeden 77 kişi anıldı. Meydan eylemlerindeki can kayıpları için doğrudan Rusya'yı suçlayan Poroşenko, "2015, Ukrayna için değişim yılı olacak" vaadinde bulundu. Fakat bir yıl içinde yönetimi değişen, Kırım'ı Rusya'ya kaptıran ve doğusundaki toprakları ayrılıkçılara bırakan Ukrayna'da kriz henüz aşılamadı. Birleşmiş Milletler'in (BM) açıklamalarına göre, 18 Şubat tarihine kadar çatışmada ölenlerin sayısı 5 bin 700'ü, evlerinden olanların sayısı da 1 milyonu geçti. Uzmanlara göre çatışmaların yoğun yaşandığı bölgelerde ekmek ve süt gibi temel gıda maddelerinin fiyatı yüzde 75-80 oranında artış gösterdi. BM son dönemde bölgeye 62 ton yardım gönderdiğini, Donetsk ve Luhanks'ta 134 bini çocuk 1 milyon kişinin çatışmalardan etkilendiğini açıkladı. Avrupalı liderlerin diplomatik girişimlerine rağmen ülkenin doğusunda şiddet hız kesmiyor. Poroşenko'nun danışmanlarından Yuri Briyukov, son 1 ayda 179 askerin ayrılıkçılar tarafından öldürüldüğünü açıkladı. Resmi rakamlara göre Kiev tarafından 110 asker esir düşerken, 81 asker de kayıp. Fransa, Almanya, Ukrayna ve Rusya liderlerinin müzakerelerinden çıkan ateşkes kararınaysa iki tarafın da uymadığı belirtiliyor. Geçtiğimiz hafta yürürlüğe girmesi gereken ateşkesin ardından Kiev ordusu Debaltseve'den çekildi, ayrılıkçılar da Karadeniz'deki stratejik bir bölge olan Mariopol'e doğru ilerliyor.

MEYDAN KARŞITLARI MOSKOVA SOKAKLARINDA
EuroMeydan eylemlerinin yıl dönümünde, ayrılıkçıları destekleyen Ruslar da Rusya'nın başkenti Moskova'da sokaklara döküldü. Resmi rakamlara göre 35 bin kişinin katıldığı eylemde Rusya bayrakları açan göstericiler "Meydan bir hastalıktır. Bizse onu tedavi edeceğiz" dedi. Yürüyüşün organizatörü olan Anti- Meydan hareketi, Kiev'deki olayları 'darbe' olarak nitelendirerek, "Rusya'da darbe istemiyoruz" açıklamalarında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir yıl geçti ufuk hâlâ karanlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN