Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD ekonomik darboğazdan çıkmak için cesetleri satıyor

Koalisyon saldırıları ve BM yaptırımlarının IŞİD'i ekonomik olarak tükettiği, örgütün ceset satarak gelir yaratma yoluna başvurduğu iddia ediliyor

Giriş Tarihi: 23.2.2015
IŞİD ekonomik darboğazdan çıkmak için cesetleri satıyor
Almanya'da yayımlanan Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) gazetesi, istihbarat teşkilatlarına dayandırdığı haberinde, 'ekonomik kaynakları kuruyan IŞİD'in, elindeki cesetleri satarak darboğazdan çıkmaya çalıştığını' yazdı. Habere göre, petrol fiyatlarında yaşanan düşüş, koalisyon bombardımanlarının altyapıya verdiği zarar ve Birleşmiş Milletler'in yaptırım kararı yüzünden, örgüt petrol gelirlerinin önemli bir bölümünü kaybetti. Tarihi eser kaçakçılığı ve fidye gelirlerindeki düşüşün ardından, militanlara ödenen maaşlar 3'te 2 oranında düşürüldü. Kaçak petrolün varilini 10 ila 20 dolar gibi düşük bir ücretten sattığı söylenen örgüt, son çare olarak katlettiği kişilerin cesetlerini satma yoluna gitti. FAZ'ın haberine göre örgüt, peşmerge cesetleri karşılığında 10 ila 20 bin dolar arasında bir ücret talep etmeye başladı.

8 BİN 500 KAYIP VERDİ

Bu arada, Irak'ın Musul ili Mahmur ilçesindeki çatışmalarda, IŞİD'in ardında 63 ceset bırakarak geri çekildiği öğrenildi. ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Lloyd Austin ise "ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırılarında, Irak ve Suriye'de 8 bin 500 IŞİD militanı öldürüldü" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD ekonomik darboğazdan çıkmak için cesetleri satıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN