Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de umutlar Türkiye

Giriş Tarihi: 23.2.2015 15:30
Kobani'de umutlar Türkiye

Terör örgütü ile Kürt gruplar arasındaki çatışmaların ardından harabeye dönen 'nin dünyaya açılan tek noktası, Mürşitpınar Sınır Kapısı olarak dikkati çekiyor.

Şiddetli çatışmalar nedeniyle adeta harabe kent haline gelen 'de hasar görmeyen cadde, mahalle veya sokak kalmadı.

'in çekilmesinin ardından Kobani'ye (Ayn el Arap) dönen Suriyeli Kürtler yaralarını sarmaya başladı. Çatışmaların sona ermesiyle evlerine dönmeye başlayan Suriyeli Kürtler, kenti yeniden inşa etmek için hummalı çalışma yürütüyor.

Kentin 3 tarafı terör örgütü IŞİD tarafından kuşatılırken, Kobanililerin yardımları alabilecekleri tek yer ise Suruç ilçesindeki Mürşitpınar Sınır Kapısı oldu.

Çatışmaların şiddetlenmesi üzerine yaklaşık 200 bin sığınmacıya kapılarını açan Türkiye, aynı dönemde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi tarafından gönderilen peşmerge birliklerinin Kobani'ye ulaşmasını da sağladı.

Her zaman yardıma muhtaç insanlara kol kanat geren Türkiye, Kobani'nin inşasında da Suriyeli Kürtlerin tek umudu oldu.

"Türkiye'ye umut bağladık"


Kobani'de yaşayan Mustafa Hamo, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin desteğiyle zor günleri aştıklarını, bundan sonraki dönemde de Türkiye'ye umut bağladıklarını söyledi.

Yaralılarının Türkiye'de tedavi edildiğini anımsatan Hamo, birçok yardım malzemesini de Türkiye'den aldıklarını ifade etti.

Çatışmalar nedeniyle Kobani'nin adeta yerle bir olduğunu vurgulayan Hamo, şunları kaydetti:

"Kenti yeniden düzenlemek için birçok malzemeye ihtiyaç var. Bunları alabileceğimiz tek nokta ise Türkiye'dir. Umarım gerekli olan yardımları alarak, kentimizi eskisinden daha güzel bir hale getiririz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kobani'de umutlar Türkiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN