Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nden Struma sürprizi

Giriş Tarihi: 24.2.2015 14:28
Dışişleri'nden Struma sürprizi
göçmenleri taşıyan ve 24 Şubat 1942 tarihinde Şile açıklarında uluslararası sularda bir Sovyet denizaltısı tarafından batırılan "Struma" gemisinde hayatını kaybeden 768 kişi bir törenle anılıyor. Anma törenine ilk kez Türkiye Cumhuriyeti devletini temsilen Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik katılacak.Türk Musevi Cemaati ve sivil insiyatif, bu yıl ilk kez Yeşilay'a tahsis edilen Sepetçiler Kasrı'nda düzenlenecek anmada yer alıyor.

Bakanlığı da konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, şöyle denildi:

"Bundan tam 73 yıl önce, 24 Şubat 1942 tarihinde, Köstence limanından kalkan Yahudi göçmenleri taşıyan "Struma" gemisi, Karadeniz'de, Şile açıklarında, uluslararası sularda bir Sovyet denizaltısı tarafından torpillenerek batırılmış, bir kişi hariç, mürettebatla birlikte gemide bulunan 103'ü çocuk 768 kişi hayatını kaybetmiştir.

II. Dünya Savaşı yıllarında neredeyse tüm Avrupa'yı saran Nazizm ve antisemitizmin etkisiyle yaşadıkları ülkeleri, şehirleri, köyleri terketmek zorunda kalan kadın, çocuk, hasta, genç, yaşlı, bebek tam 768 kişinin hayatı, 73 yıl önce bugün elim bir şekilde son bulmuştur.

Bu hadise, kurbanlarının dini ya da etnik kökenlerinden bağımsız olarak, insanlık tarihinde yerini almış bir trajedidir ve tarihe böyle not düşülmesi gerekir.

Bu anlayışla, Holokost'un 70'inci yıldönümünü de vesile kılarak, "Struma" gemisinde hayatını kaybedenleri saygıyla anıyor, yakınlarına ve olayın gözleri önünde cereyan etmesi nedeniyle konuya yönelik hassasiyet ve buruklukları devam eden Türk Musevi Cemaati mensubu yurttaşlarımıza başsağlığı diliyoruz. Hayata tutunmaları için gayret sarfettiğimiz bu insanları kaybetmenin acısını paylaşıyoruz"

Bulunduğumuz coğrafyada vuku bulmuş birçok insanlık trajedisine her zaman insani bir duyarlılıkla yaklaşmaya özen gösteren Türkiye, bu elim hadisenin hatırasını da gelecek nesillere yansıtmayı görev bilecektir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışişleri'nden Struma sürprizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN