'ta Türk gemi işçileri mahsur

Yakıt borcunu ödemediği için ’ın Kazablanka limanında tutuklanan Türk ticaret gemisi işçileri Aralık ayından bu yana gemide mahsur.

Giriş Tarihi: 24.2.2015 17:49
Fas'ta Türk gemi işçileri mahsur

Kumanya ve temizlik malzemeleri tükenen işçiler yerel liman işletmesinin çalışma baskılarına karşı 1 haftadır grev yapıyor. Gemiye grev pankartı asan işçiler adına İleri Haber'e konuşan gemi kaptanı Fırat Yeşilyaprak şirket yetklilerine ve Dışişleri Bakanlığı'na seslenerek "Eve dönmek istiyoruz" dedi.

Ayanoğlu Denizcilik'e ait M/V Seren Ayanoğlu gemisinde çalışan 14 Türk işçi Kasım ayından bu yana 'ın Kazablanka limanında mahsur. 24 Kasım 2014'te limanına yüklü olarak giden Ayanoğlu gemisi, 25 Aralık 2014'te Arkas Holding'e ait yakıt borcu nedeniyle tutuklandı.
Gemiden dışarı çıkılmasına izin verilmeyen işçilere şirket sürekli gemi "bugün yarın kaldırılacak, maaşları bugün, haftaya vereceğiz" şeklinde vaatlerde bulundu fakat somut hiçbir adım atılmadı. Çalıştıkları geminin ait olduğu şirkete karşı çabalarının karşılıksız kalması üzerine işçiler başka bir yol denedi. ITF (Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu) Londra'ya başvuran işçiler, buradan da somut bir yanıt alamadı.

Öte yandan tutuklanan gemide mahsur kalan 14 Türk işçi 4 ay boyunca maaş alamadı. Kumanyaları ve temizlik malzemeleri tükenen işçiler bölgedeki kilise papazının getirdiği yardımlarla idare etmeye çalıştıysa da Kazablanka liman yönetimi daha sonra bu yardımı da engelledi. İşçi aileleri arasında maaş yollayamadıkları için elektrik ve doğalgazı kesilen, hatta evlerine haciz gidenler var.

ŞİRKET ADIM ATMIYOR

İşçilerin mahsur kaldığı tutuklu geminin kaptanına İleri Haber ulaştı. İleri'ye bilgi veren kaptan Fırat Yeşilyaprak Kazablanka liman başkanının kendilerini liman bünyesinde çalıştırmak istemesi üzerine greve başladıklarını söyledi. "Grev buradaki çalışma dayatmasını geri çevirmek içindir" diyen Yeşilyaprak, 4 aydır ödenmeyen maaşların ödenmesini istedi. "11 kişinin selametle armatör tarafından yurda çekilmesi ya da hemen tüm ödemelerimizin yapılarak geminin sefere başlaması isteğimiz" diyen Yeşilyaprak, şirketin işçilerin sorununu çözmek için pozitif bir adımda bulunmadığını ifade etti.

İŞÇİLERİN SON 250 DOLARI KALDI


Konuya ilişkin işçilerle temas halinde olan Türkiye Denizciler Sendikası Deniz Nakliyat ve Armatörler Şubesi Başkanı Fatih Özpınar'la da görüştük. Özpınar, Kazablanka liman işletmesinin 14 personelin gemiyi bırakmasına izin vermediğini fakat daha sonra bir aşçı, bir güverte personeli bir de makine personelinin geminin emniyeti açısından kalması gerektiğini söylediğini aktardı. "Limanda sıkıntılar var" diyen Özpınar, geminin 25 Aralık'tan beri limanda olduğu için ödenmesi gereken ücret nedeniyle sıkıntılar yaşadığını paylaştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fas'ta Türk gemi işçileri mahsur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN