Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kararsızlık yüzbinleri vatansız bırakacak

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Batı Afrika'da 750 binden fazla kişinin vatansızlık riskiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı. BM bu tehlikenin, ile arasındaki tartışmalı Bakassi ve Oiseaux adalarından kaynaklandığını belirtti.

Giriş Tarihi: 24.2.2015 16:21
Kararsızlık yüzbinleri vatansız bırakacak
BMMYK Sözcüsü Karin De Gruıjl, BM Cenevre Ofisi'ndeki basın toplantısında nüfus hizmetlerindeki yetersizlikler, etnik kimlik ve dini nedenlerle kadınların uyruklarını çocuklarına verememesi gibi etkenleri vatansızlık sorununun nedenleri olarak sıraladı.

"Nijerya ve Kamerun tartışması yüzbinleri vatansız bırakacak"


Vatansızlık sorunuyla karşı karşıya kalan gruplar arasında, Liberyalı mültecilerin, Mali ve Senegal'de sürgünde olan Moritanyalıların, nüfus kağıdı olmayan sokak çocuklarının, Benin ve Nijer arasındaki tartışmalı Ile aux Oiseaux Adası ile ve arasındaki tartışmalı Bakassi Adası'nda yaşayanların bulunduğuna dikkati çeken Gruıjl, "Batı Afrika'da 750 binden fazla kişi vatansızlık riskiyle karşı karşıya" dedi.

BMMYK ve Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu'nun (ECOWAS) vatansızlık sorunun çözümüne yönelik 25 Şubat'ta Fildişi Sahili'nin Abidjan kentinde bakanlar düzeyinde bir konferans düzenleneceğini ifade eden Gruıjl, toplantıya BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres'in de katılacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kararsızlık yüzbinleri vatansız bırakacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN