Türkiye'nin en iyi haber sitesi

- ilişkileri ivme kaydediyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu, resmi ziyaret için 'ın başkenti Budapeşte'ye gitti. Peki ve Macaristan ilişkilerinde siyasi ve ekonomik göstergeler ne diyor?

Giriş Tarihi: 24.2.2015 10:53 Güncelleme Tarihi: 24.2.2015 10:57
Türkiye - Macaristan ilişkileri ivme kaydediyor

Başbakan, 'ı iki ülke arasındaki "yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyi" kapsamında ziyaret ediyor. Resmi temaslarına parlamento ziyaretiyle başlayacak Davutoğlu, Macar Başbakan Viktor Orban ve Cumhurbaşkanı Janos Ader'le görüşecek.

Başbakan'ın ziyaret ettiği Macaristan ile siyasi ilişkiler olumlu bir seyir izlemekte, siyasi diyalog, son dönemde artan karşılıklı üst düzey ziyaretler ve istişare mekanizmaları çerçevesinde yoğun bir tempoda sürdürülüyor.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde Macaristan'a 4-5 Şubat 2013 tarihlerinde gerçekleştirdiği ziyaret sırasında iki ülke arasında "Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'' kurulması kararı alınmış, sözkonusu Konsey Başbakan Viktor Orban'ın, 17-18 Aralık 2013 tarihlerinde ülkemize gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında, Başbakanların başkanlığında, her iki taraftan çok sayıda Bakanın katılımıyla ilk toplantısını gerçekleştirmiştir.

Son olarak Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı döneminde beraberinde Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, milletvekilleri, akademisyenler, çeşitli kurum temsilcileri ve 100'ü aşkın işadamının yeraldığı bir heyetle 16-18 Şubat 2014 tarihlerinde Macaristan'ı ziyaret etti.

AB'YE DESTEK

İki ülke Parlamentoları arasındaki ilişkiler karşılıklı üst düzey ziyaretler, Parlamento Dostluk Gruplarının ve İhtisas Komisyonlarının temasları çerçevesinde gelişmekte.

Macar makamları, üst düzeyli temaslarda AB'ye üyeliğimizi desteklediklerini, üyeliğimizin Macaristan bakımından stratejik bir çıkar teşkil ettiğini, 'nin daha fazla bekletilmesinin bir hata olduğunu ve "Turkey Focus Group" bünyesinde çabalarını sürdüreceklerini vurgulamakta.

12 Eylül 2013 tarihinde Budapeşte'de Yunus Emre Türk Kültür Merkezi (YETKM) açılmıştır. YETKM'nin statüsünü gerekli ahdi temele kavuşturan "Kültür Merkezleri Anlaşması" ise 2013 yılı Kasım ayında imzalanmıştır. Macar tarafı da, Başbakan Orban'ın Aralık ayında ülkemizi ziyareti sırasında, 18 Aralık 2013 tarihinde İstanbul'da Macar Kültür Merkezi ve Ticaret Evi'ni açmıştır.

EKONOMİK İLİŞKİLER

Macaristan ile ekonomik ilişkiler ise yine karşılıklı yönde olumlu seyrediyor. Macaristan'a başlıca ihraç ürünlerimiz: makine, demir-çelik, elektrikli cihazlar, tekstil ve gıda

Başlıca ithal ürünlerimiz ise elektronik cihazlar, makine, otomotiv yan sanayi ve kimyasal ürünler

HEDEF 5 MİLYAR DOLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakan olduğu dönemde 4-5 Şubat 2013 tarihlerinde Macaristan'a gerçekleştirdiği resmi ziyaret çerçevesinde yapılan görüşmelerde, ikili ticaret hacminin 2015 yılına kadar 5 milyar Dolar'a çıkarılması hedefi benimsendi.

Macaristan'daki toplam Türk yatırımları 100 milyon Dolar civarında. Macaristan'da faaliyet gösteren 100'ün üzerinde Türk firması başta tekstil, inşaat malzemeleri, mücevherat ve gıda olmak üzere, ağırlıklı olarak mal ticareti ile uğraşıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye - Macaristan ilişkileri ivme kaydediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN