Türkiye'nin en iyi haber sitesi

halkı ya üzüldü

'ın başkenti Kabil’de Türk askerlerinin bulunduğu araca düzenlenen bombalı ve bir askerin şehit olması, Afgan halkını da üzdü.

Giriş Tarihi: 26.2.2015 16:37
Afganistan halkı saldırıya üzüldü
'ın başkenti Kabil'de Türk askerlerinin bulunduğu araca düzenlenen bombalı ve bir askerin şehit olması, Afgan halkını da üzdü. Türk askerlerini kendi askerleri gibi gördüklerini söyleyen Afganlar saldırıyı şiddetle kınayarak Türkiye'ye dostluk mesajları gönderdi.

AA muhabiri, Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği'nin arka kapısında, içinde Türk askerlerinin bulunduğu araca bombalı saldırı düzenlenerek bir uzman çavuşun şehit olduğu bir uzman çavuşun yaralandığı olayla ilgili, Kabil'de sokaklarındaki Afgan vatandaşlara düşüncelerini sordu.

"Kendi askerimiz gibi görüyoruz"


Can Muhammed İbade adlı vatandaş, "Basından haberimiz oldu. Bir Türk askerimiz Taliban tarafından düzenlenen saldırıda hayatını kaybetmiş, çok üzüldüm. Türk askerlerinin yaklaşımı Amerikan askerlerine göre çok iyi, biz onları kendi askerlerimiz gibi görüyoruz. Biz Türk halkını da askerini de seviyoruz" dedi.

"Türkler yüzyıllardır hep bize destek veriyor"


Muhammed Nasır da saldırının vahşice işlenmiş bir cinayet olduğunu, Türk askerinin Afgan halkına yardım etmek için geldiğini ve Afganistan'da kendi çıkarlarının peşinde olmadığını söyledi. Bazı yabancı ülke askerlerinin kendi çıkarları için Afganistan'a geldiğini vurgulayan Nasırı, "Türkler yüzyıllardır hep bize destek veriyor. Bizim onlara saygı duymamız lazım. Yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyorum" dedi.

"Türk askerlerine Müslüman oldukları için çok saygımız var"


Kabil'de bir devlet kurumunda görev yapan Ahmed Sayidullah, Türk askerlerinin Afganistan'da birçok alanda olumlu işler yaptığını belirterek, "NATO'nun diğer üyelerine göre Türk askerlerine Müslüman oldukları için çok saygımız var. Onlar hep bize iyi davranıyor, yollardan geçerken yolları kapatmıyor, hep bize gülümsüyor. Bundan dolayı onların zarar görmesine asla razı olmayız" şeklinde konuştu. Sayidullah, olaydan ötürü çok üzgün olduğunu dile getirerek, şehit askerin ailesini sabır diledi.

"Türk askeri bize çok yardımcı oldu"


Afgan vatandaşlardan Yusuf Asifi, "Türkiye Müslüman bir ülke, hep zor günlerde bize destek verdi ve veriyor. Ülkenin değişik bölgelerinde Türkiye'nin yardımları görülüyor. Türk askeri, güvenliğin sağlanması konusunda da bize çok yardımcı oldu" ifadelerini kullandı. Türk askerlerini Afganistan'da sokakta görmekten memnun olduklarını dile getiren Asifi, "Biz Türk askerini bir düşman olarak görmüyoruz. Onları kendi askerimiz gibi görüyoruz. Ben Amerikan askerlerini gördüğümde rahatsız oluyorum ama Türk askerinin sokakta gezmesi zoruma gitmiyor" dedi.

"Türk askerini görünce seviniyorum"


Kabil'de esnaflık yapan Muhammed Eyüp, Türk askerlerine düzenlenen saldırının "insanlık dışı bir hareket" olduğunu dile getirdi. Afganların misafirperver olduğunu ve Türk askerine yapılan saldırının Afganların Türkler hakkındaki tutumunu temsil edemeyeceğini vurgulayan Eyüp, "Yardımımıza gelen birine saldırdılar ve bizi çok üzdüler" diye konuştu. Eyüp, "Türk askeri, Amerikan veya İngiliz askeri gibi değil, bize çok iyi davranıyorlar. Biz onların kötü hareketini hiç görmedik. Ben onları sokaklarda görünce seviniyorum ve onlara selam veriyorum, çünkü onlar bizim gerçek dostlarımız" ifadelerini kullandı.

Afgan ordusundan emekli subay Muhammed Nabi, Afganistan'daki teröristlerin "insanlık düşmanı" olduğunu belirterek, öldürülen her insan için üzüldüğünü ve dünyanın artık bu trajediye daha fazla ilgi göstermesini istedi.

Kabil'de yaşayan Burhanuddin de "Afganlara yardım eden bir ülkenin ve özelikle Türkiye gibi kardeş bir ülkenin askerlerine saldırmanın çok yanlış olduğunu" kaydederek, saldırıyı düzenleyenleri "Müslüman olarak görmediği" ifadesini kullandı.

Kabil'deki üniversite öğrencilerinden Muhammed Musa, saldırıyla ilgili üzüntüsünü ifade ederken, Türk askerlerini Afganistan'a önemli destekler veren dostlar olarak gördüğünü belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afganistan halkı saldırıya üzüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN