Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan Esad'la görüşmeye tepki

Cumhurbaşkanı François , iki gün önce Suriye'ye giden ve Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüşen milletvekili ve senatörleri sert dille kınadı.

Giriş Tarihi: 26.2.2015 16:55 Güncelleme Tarihi: 26.2.2015 17:40
Hollande'dan Esad'la görüşmeye tepki
Cumhurbaşkanı François , iki gün önce Suriye'ye giden ve Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüşen milletvekili ve senatörleri sert dille kınadı.

Filipinler'e resmi ziyarette bulunan Hollande, burada düzenlediği basın toplantısında, "Bu girişimi kınıyorum. Çünkü bu parlamenterler, son yılların en kanlı iç savaşına ve yaklaşık 200 bin kişinin ölümüne yol açan bir devlet başkanıyla görüştü" ifadesini kullandı.

"Kendi halkını bombalayan, kimyasal silah kullanmaktan çekinmeyen, masum kadın ve çocukların ölümüne yol açan bir diktatörle görüştükleri için bu parlamenterleri kınadığını" belirten Hollanda, "Fransa, her zaman bu savaşın sorumlusu diktatörle hiçbir zaman diyaloğa girmeyeceğini söyledi. Bu diktatörle görüşmenin dışında Suriye'ye yardım etmeni başka yolları var. Ayrıca Suriye'de insanları öldüren, tecavüz eden bir terör örgütünü önlemenin yolu da bu olmamalı" ifadesini kullandı.

YÜZBİNLERCE KİŞİNİN KATİLİ

Başbakan Manuel Valls da sabah katıldığı bir televizyon programında, parlamenterlerin Suriye'yi ziyaret etmesini eleştirmişti. Valls, "Parlamenterler, yüz binlerce kişinin katili Esad'la görüşmeye gitti. Bu ahlaki bir hatadır" demişti.

Sosyalist Parti Genel Sekreteri Jean-Christophe Cambadelis de katıldığı bir radyo programında, Fransa-Suriye Dostluk Grubu Başkanı Gerard Bapt'ın öncülük ettiği gruptaki sosyalist parlamenterlere yaptırım uygulanacağını açıklamıştı.

Bugün Fransa'ya dönmesi beklenen grupta ana muhalefetteki Halk Hareketi Birliği'nden (UMP) Jacques Myard ve Jean-Pierre Vial ile merkez sağ Bağımsızlar ve Demokratlar Birliği'nden Senatör François Zochetto yer alıyor.

Şam Büyükelçiliği'nin 2012'de kapatılmasından bu yana Fransa'dan Suriye'ye herhangi bir ziyaret yapılmamıştı.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollande'dan Esad'la görüşmeye tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN