Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suudi Kral‘ın ilk ziyareti ‘ye mi?

Giriş Tarihi: 26.2.2015 07:48
Suudi Kral‘ın ilk ziyareti Türkiye‘ye mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip hafta sonu Riyad’a gitmeye hazırlanıyor. Suudi ’ın ise ilk yurtdışı ziyaretini ’ye yapacağı konuşuluyor.

Eski Suudi Kralı ullah vefat ettiğinde Afrika ziyaretini yarıda kesip ayağının tozuyla Riyad'a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip , yeni süreçte Suud- ilişkilerinin nasıl seyredeceğinin sinyalini vermişti. Yeni ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında geçmişe dayalı yakın bir ilişki zaten mevcut ancak iki ülke ilişkileri daha sıkı bağlarla örülecek gibi görünüyor. Akşam gazetesin'den Hatice Kılıç'ın haberine göre basınında birçok analist Kral Selman'ın ilk ziyaretini Türkiye'ye yapacağını uzun zamandır dile getiriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Riyad ziyareti duyulduktan sonra bu iddia daha sık dile getirilmeye başlandı.

'OBAMA-İRAN AŞKI' ENGEL

Katar'ın da dahil olduğu yeni dönem Arap-Türkiye ittifakında en belirgin etkenlerden biri ve faktörü. Suriye'nin yanı sıra Irak ve Akdeniz hattı boyunca Lübnan ve Yemen'de Şii unsurlar üzerinden etki alanını genişleten ve IŞİD terörünü de dolaylı olarak körükleyen İran'ı dizginlemek Suudi-Katar ve Türkiye işbirliğini zorunlu kılıyor. Ancak burada Mısır ile ABD-İran ittifakı engel teşkil ediyor. Üç ülke ancak Mısır konusundaki görüş ayrılıklarını giderdikten sonra söz konusu işbirliği ABD'yi zorlayabilir. Nitekim ABD Başkan Obama'nın politikaları, şu an Washington-Tahran ilişkilerini geliştirmek etrafında yoğunlaşıyor. Beyaz Saray bu uğurda klasik müttefiklerini görmezden geliyor. Bu nedenle Türkiye'nin, Katar ve Suud'la Mısır ajandasını birleştirmeden yola çıkması eleştiriye açık bir durum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suudi Kral‘ın ilk ziyareti Türkiye‘ye mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN