Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD'den tarih katliamı

Giriş Tarihi: 27.2.2015
IŞİD'den tarih katliamı
Irak'ta terör örgütü IŞİD, elinde bulundurduğu Musul'daki ülkenin ikinci önemli müzesinde tarih katliamı yaptı. Modern Musul'un hemen yanındaki antik Asur Devleti'nin başkenti Ninova'da (Nineveh) bulunduğu için Ninova Müzesi olarak da bilinen Musul Arkeoloji Müzesi'ne ellerinde çekiç, balyoz, elektrikli matkaplarla giren IŞİD militanları, Mezopotamya bölgesinde yaşamış uygarlıklara ait binlerce yıllık heykel, duvar kabartması ve diğer eserleri parçaladı. IŞİD, militanlarının yüzlerce eseri yok ettiği tarih katliamına ait görüntüleri sosyal medya aracılığıyla yayımladı. Görüntülerde konuşan IŞİD militanı, çoğunluğu Asurlulardan kalma eserlerin "cahiliye devrine" ait olduğunu savundu. Söz konusu eserlerin, şeriata aykırı olduğunu iddia eden militan, Musul'da buna benzer tüm eserleri yıkacaklarını söyledi. 1952 yılında açılan Musul Arkeoloji Müzesi, 2003'te ABD işgali sırasında da yağmalanmıştı.

MUSUL HARABEYE DÖNÜYOR
Öte yandan eski Musul Polis Müdürü Albay Mazın Hamdani, terör örgütü IŞİD'in şehir merkezindeki hükümet binalarını ve Kürt partilerine ait yerleri yıkmaya başladığını ileri sürdü. Hamdani, "IŞİD artık Musul'u elinde tutabileceğine olan inancını yitirdi. Bu nedenle Musul'daki İl Emniyet Genel Müdürlüğü ile Suçlarla Mücadele Merkezi binalarını havaya uçurdu. Teröristler arkalarında harabeye dönmüş bir şehir bırakmak istiyor" dedi.

TARİHİ KİTAPLARI YAKMIŞTI

Terör örgütü IŞİD, geçen cumartesi 8 binden fazla tarihi kitabın yer aldığı Musul Halk Kütüphanesi'ni yakmıştı. Kütüphanede Osmanlı, Abbasi, ve Eyyübi medeniyetlerine ait çok değerli el yazması eserler bulunuyordu. Irak İnsan Hakları Bakanlığı kütüphanenin yakıldığını doğrularken Savunma Bakanı Halit el-Ubeydi "Bana gelen bilgilere göre IŞİD, Musul Kütüphanesi'ndeki 8 bin matbuat ve değerli kitabı yaktı. Bunlar, herkesi hedef alan korkunç teröristlerdir. Bizi Ortaçağ'a götürmek istiyorlar" demişti.

KÜLTÜR MİRASINI YOK EDİYORLAR
Geçtiğimiz cumartesi günü içinde 8 binden fazla çok kıymetli tarihi kitabın bulunduğu Musul Kütüphanesi'ni yakan IŞİD dün de Musul'daki arkeoloji müzesinde tarih katliamı yaptı. Bölgede yaşamış uygarlıklara ait binlerce yıllık eserler eli balyozlu IŞİD militanları tarafından paramparça edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD'den tarih katliamı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN