Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karı çıplak elle kazıp yakınlarını arıyorlar

Giriş Tarihi: 27.2.2015
Karı çıplak elle kazıp yakınlarını arıyorlar

Afganistan'ın Pençşir vadisinde yaşanan korkunç çığ felaketinde ölenlerin sayısı 227'yi buldu. Yakınları kazazedelere ulaşmak için çıplak elleriyle karı kazıyor

Afganistan'ın başkenti Kabil'in yaklaşık 100 kilometre kuzey doğusundaki Pençşir vadisi, son yılların en şiddetli çığ felaketlerinden birine sahne oldu. Önceki güne kadar 124 kişinin cesedine ulaşan yetkililer, dünkü çalışmalarla birlikte kar altından 186 kişinin cansız bedenini çıkardı. Kar kalınlığının yer yer bir metreye ulaştığını belirten yardım ekipleri, ağaçların devrilerek yolları kapattığını bildirdi. Bölgeye yardım ulaştırma konusunda sıkıntı yaşadıklarını söyleyen Pençşir Valisi Abdurrahman Kabiri "30 yıldır ne böyle bir kar gördük ne de böyle bir çığ felaketi yaşadık" dedi.

EN AZ 100 YARALI VAR

Vadide bulunan Hesa Awal, Paryan ve Dera bölgelerinin çığdan en çok etkilenen yerleşim yerleri olduğu belirtildi. Bu bölgelere sevk edilen kurtarma ekiplerinin, yerel halkın da yardımıyla, gerek kürek kullanarak gerek de çıplak elleriyle karları kazarak, çığ altındaki cesetlere ulaşmaya çalıştıkları öğrenildi. En az 100 kişinin yaralandığını aktaran bölgenin emniyet şefi General Abdülaziz Ghirat, ölü sayısının daha da artmasını beklediklerini söyledi. Sadece Dera'da 600 ailenin çığdan etkilendiği belirtilirken, devam eden yağış ve dondurucu soğuklar yüzünden bölge halkının zor durumda olduğu öğrenildi. Afgan yetkililer, uluslararası yardım kuruluşlarını afet bölgesine yardım etmeye çağırdı. Associated Press haber ajansının konuştuğu Şerafüddin adlı bir bölge sakini "Oğlumla birlikte, yakınlarımızın bulunduğu köye ulaşmaya çalışıyoruz. Fakat devletten hiçbir yardım alamadık. Yollar kapalı. Saatlerce yürüyerek ancak köye ulaşabileceğiz" dedi. Hafta başından beri ülkenin Badahşan vilayetinde 18, Nuristan bölgesinde 12, Bamiyan'da 6, Lağman'da 4 ve Nangahar'da 1 kişi çığ yüzünden hayatını kaybetti. 1979'dan beri savaşın ve istikrarsızlığın pençesinde kıvranan Afganistan, yetersiz alt-yapısı nedeniyle doğal afetler yüzünden de çok sayıda kayıp veren ülkelerden biri. Geçtiğimiz mayıs ayında yaşanan heyelanda toprak bir köyü tamamen yutmuş, ölü sayısı 2 bin 700'e yaklaşmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karı çıplak elle kazıp yakınlarını arıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN