Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köprüde suikast

Giriş Tarihi: 1.3.2015
Köprüde suikast

Rus muhalif politikacı Boris Nemstov önceki akşam, radyoda Putin'i eleştirdi. 3 saat sonra Kızıl Meydan'da bir köprüde yürürken kurşun yağmuruna tutularak öldürüldü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in en büyük siyasi rakibi durumundaki politikacı Boris Nemtsov, Kremlin Sarayı yakınlarındaki bir köprü üzerinde sırtına isabet eden dört kurşunla öldürüldü. Liberal politikacı ve aktivist Boris Nemtsov (55) Putin'e yönelttiği sert eleştirilerle biliniyordu. Sovyetler Birliği'nin son devlet başkanı Mikhail Gorbaçov, suikastı "provokatif bir eylem" olarak niteledi.

UKRAYNALI MODEL YANINDAYDI

Kızıl Meydan'daki Bolshoy Moskvoretsky Köprüsü üstünde gece yarısından öldürülen Nemtsov'a, yakınlardan geçen beyaz bir araçtan 6 el ateş açıldığı öğrenildi. Olay sırasında Nemtsov'un yanında bulunan Ukraynalı model Anna Durystka polis tarafından sorguya alındı. Rus basını, Nemtsov'u öldürenlerin, onun bütün hareketlerini uzun süre izlediğini, suikast gecesinde takip edeceği güzergâhın ve planın da bilindiğini yazdı. Ayrıca Durystka'ya hiç kurşun isabet etmemesi de şüpheli bulundu. Nemtsov'un, öldürülmeden sadece 3 saat önce Ekho Moskvy adlı radyoya röportaj vererek, Putin'in Ukrayna politikasını eleştirdiği ortaya çıktı. Putin'in Ukrayna'ya yönelik tavrını "aptalca, saldırganca ve ölümcül" olarak tanımlayan Nemtsov'un röportaj sırasında söylediği "Bu ülkenin siyasi bir reform sürecine ihtiyacı var. Güç eğer tek bir adamın elinde toplanırsa ve bu adam da sınırsızca hükmederse, bu durum ülkeyi mutlak bir çöküşe götürür" sözleri dikkat çekti.

SUİKASTIN NEDENİ RAPOR MU?

Nemtsov, muhalif Sobesednik gazetesine iki hafta önce verdiği röportajda da, Putin'in kendisini öldürteceğinden korktuğunu söylemişti. Nemtsov, gazete muhabirinin, "Peki sizin böyle bir korkunuz var mı?" sorusunu, "Ben eğer öldürülmekten korksaydım, muhalefetin liderliğine soyunmazdım" şeklinde cevaplamıştı. Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçı hareketlere Rusya'nın direkt şekilde destek olduğuna inanan Nemtsov'un, ölümünden önceki son günlerde, Moskova'nın Ukrayna'daki olayları kışkırttığına dair somut deliller içeren bir rapor üzerinde çalıştığı kaydedildi.

DÜNYA LİDERLERİ TEPKİLİ
Boris Nemtsov suikastı, birçok lider tarafından kınandı. ABD Başkanı Barack Obama, olayı kınayarak, Rus yetkililerden şeffaf ve ayrıntılı bir soruşturma başlatmalarını istedi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel de Nemtsov'un öldürülmesini lanetledi, ailesine taziye mesajlarını iletti. Avrupa Birliği Komisyonu da suikastı kınama mesajı yayımladı. ABD'de yaşayan Putin karşıtı ünlü satranç şampiyonu Garry Kasparov ise Putin'i eleştirerek "Madem iddia ettiğin gibi yüzde 86 oranında oya sahipsin, o zaman Boris gibi birini neden öldürtüyorsun? En fazla birkaç bin kişiyi sokağa dökebilen bir adamdan korkmak neden? Madem kendinden eminsin, bu suikast niye?" dedi.

YELTSİN'İN PRENSLERİNDEN BİRİYDİ
9 Ekim 1959'da Yahudi bir babanın oğlu olarak Soçi kentinde dünyaya gelen Boris Nemtsov, politik kariyerine 1990'ların başında başladı. 1997'ye kadar Novgorod Oblast kenti valisi olan Nemtsov, sonraki iki yıl boyunca enerji bakanlığı, başbakan yardımcılığı, ulusal güvenlik konseyi üyeliği gibi kritik makamlarda görev yaptı. Boris Yeltsin'in en güvendiği isimlerden biri olarak öne çıkan Nemtsov, Putin devlet başkanlığı koltuğuna oturduktan sonra ona olan sert muhalefetiyle tanındı. Ukrayna'da 2004'te başlayan "Turuncu Devrim" sırasında Putin'in istemediği Viktor Yuşenko'yu açıktan destekleyen Nemtsov, devrimden sonra Yuşenko'nun ekonomi danışmanlığına getirilmişti. Nemtsov, evli ve 4 çocuk babasıydı.

PUTİN BİZZAT TAKİP EDECEK
Ülkedeki en önemli muhalifinin başkentin ortasında suikasta kurban gitmesinin ardından gözler Putin'e çevrildi. Olayı, kendisine yönelik bir alçak bir provokasyon olarak tanımlayan Putin, hem resmi taziye ilanı yayımlattı hem de Nemtsov'un ölümünü soruşturacak komiteye bizzat başkanlık edeceğini duyurdu. Putin Nemstov'un ailesini de arayarak taziyelerini iletti. Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov "Devlet Başkanı, bu olayı kendisi bizzat izlemekte ve her türlü olasılığı dikkatle not etmektedir" dedi. Boris Nemtsov'un bugün öncülük etmeyi planladığı Putin karşıtı gösteri ise, suikast nedeniyle iptal edildi. Gösteriye, Moskova yönetiminin Ukrayna politikasını protesto eden binlerce kişinin katılması bekleniyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köprüde suikast
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN