İran Esad'ın birliklerini yönetiyor

SMDK Başkanı Hoca, "İran, 'de açık bir şekilde ortaya çıktı, sahnenin arkasında değil kara savaşında Esad'ın birliklerini yönetiyor ve yönlendiriyor" dedi.

Giriş Tarihi: 2.3.2015 14:36
İran Esad'ın birliklerini yönetiyor
Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Halid Hoca, "İran, Suriye'de açık bir şekilde ortaya çıktı, sahnenin arkasında değil kara savaşında Esad'ın birliklerini yönetiyor ve yönlendiriyor" dedi.

Hoca, yaptığı açıklamada, Suriye'nin özgürlüğüne kavuşması ve rejimin elinden kurtulması için mücadele ettiklerini söyledi.

Suriye'deki muhalif güçlerin tek çatı altında toplanması gerektiğini vurgulayan Hoca, Esad rejiminin hem yurt dışından getirdiği milisleri kullandığını hem de terör örgütü IŞİD ile iş birliği yaptığını savundu.

'nun (ÖSO), rejim ve IŞİD güçleriyle mücadele ettiğini aktaran Hoca, Esad'ın arkasında ise İran ordusunun olduğunu ileri sürdü.

HUSİLER DE VAR


Suriye'nin güneyinde ve Halep'te son bir aydır İran birlikleriyle savaştıklarını anlatan Hoca, şöyle konuştu:

"İranlıların yanında Yemen'den getirilen Husiler de var. Geçtiğimiz günlerde 3 Husi asker ÖSO'nun eline geçti. Bunun yanında Afganistan ve Pakistan'dan getirilen Şii milisler de bize karşı savaşıyor. Sonuçta artık İran, Suriye'de açık bir şekilde ortaya çıktı, sahnenin arkasında değil kara savaşında Esad'ın birliklerini yönetiyor ve yönlendiriyor."

EĞİT DONAT PROGRAMI

Hoca, Suriyeli muhalifler için hazırlanan eğit-donat programının terör karşı savaşı öngören bir çalışma olduğuna işaret etti.

Bu proje için 500 milyon dolarlık bütçe ayrıldığını anımsatan Hoca, "Rejimin, devlet terörü kapsamına alınmasına savunuyoruz. Bu düşüncemizi ABD'ye ilettik. Eğer bu çerçevede bir işbirliği olursa ÖSO bu programın bir parçası olacaktır" diye konuştu.

Hoca, IŞİD'e karşı karasal savaşta ortaklığın olması gerektiğinin altını çizdi.

PYD FIRSAT GÖRÜYOR

PYD'nin, IŞİD'in Kobani'den (Ayn el Arap) çekilmesini fırsat olarak gördüğünü belirten Hoca, şunları kaydetti:

"Baktığınız zaman PYD'nin kendi nüfuzunu artırmak istediğini görüyorsunuz. Kürt temsilcileri ve diğer aktivistlerle yaptığımız toplantılarda Suriye'nin toprak bütünlüğüne dikkat çekiyoruz. Kürt, Arap, Türkmen, Asuri, Müslüman veya Hristiyan olsun tüm toplum Suriye halkı için mücadele ediyor. Dolayısıyla bölgede ayrı bir nüfuz oluşturma veya bir bağımsızlık gibi istekler Suriye devrimi için söz konusu olmaz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran Esad'ın birliklerini yönetiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN