Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Moskova'da hüzün ve öfke

Giriş Tarihi: 2.3.2015
Moskova'da hüzün ve öfke

Cuma gecesi öldürülen Rus muhalif Boris Nemtsov'u anmak için dün Moskova'da en az 50 bin kişi toplandı. Yürüyüşlerde "Kahramanlar ölmez" sloganları atıldı, Nemtsov'un öldüğü yere çiçek bırakıldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in en önemli muhalifi Boris Nemtsov'un başkent Moskova'nın göbeğinde vurularak öldürülmesinin yankıları sürüyor. Dün Kızıl Meydan'da toplanan 50 binden fazla Putin muhalifi, Nemtsov'u anmak için gösteri yaptı. "Kahramanlar ölmez" sloganları eşliğinde, suikastın gerçekleştiği Bolshoy Moskvoretsky Köprüsü'ne gelen göstericiler, Nemtsov'un öldürüldüğü noktaya çiçek bıraktı. Yürüyüşün yapıldığı alan Kremlin Sarayı'na çok yakın olduğu için, polis yoğun güvenlik önlemleri aldı. Putin karşıtları, normalde dün Rusya'nın Ukrayna'ya müdahalesini kınamak için geniş katılımlı bir gösteri planlamıştı. Gösteriye Boris Nemtsov'un da katılacağı biliniyordu, ancak ünlü muhalif liderin ömrü bu etkinliği görmeye yetmedi. Suikastın ardından gözlerin çevrildiği Vladimir Putin ise, sözcüleri aracılığıyla dün de Nemtsov'un ölümünün her yönüyle araştırılacağına dair taahhüdünü yineledi. Öte yandan, 2006'da Londra'da radyoaktif sıvıyla zehirlenerek öldürülen Rus ajan Aleksander Litvinenko'nun dul eşi Marina, BBC'ye yaptığı açıklamada, Boris Nemtsov suikastından Putin yönetimini sorumlu tuttu.

ÖLÜMDEN ÖNCEKİ SON KARELER
Öldürüldüğü gece Ekho Moskvy radyosuna konuşarak Rusya'nın Ukrayna politikasını eleştiren Boris Nemtsov'un, röportaj sırasında çekilmiş fotoğrafları yayımlandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Moskova'da hüzün ve öfke
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN