Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da yasası çıkmayacak

Başbakanı Valls: "'ın nasıl yaşanacağına dair herhangi bir yasa çıkmayacak"

Giriş Tarihi: 3.3.2015 17:22
Fransa'da İslam yasası çıkmayacak

Başbakanı Manuel Valls, Fransa'da devletin dinleri yeniden yapılandırmak gibi bir amacı olmadığını belirterek, 'ın nasıl yaşanacağına ilişkin herhangi bir düzenleme yapmayacaklarını söyledi.

Valls, bir süredir ülke gündeminde yer eden İslam tartışmaları çerçevesinde Strasbourg Camisi'ni ziyaret etti ve ardından Strasbourg Üniversitesi'nde "Fransa'da İslam" başlıklı bir konuşma yaptı.

"Bazı terörist grupların İslam'ın adını kötüye çıkarması konusunda sessiz kalamayacaklarını" ifade eden Valls, devletin bu duruma müdahalesinin gerekli olduğunu ancak atılacak adımların hiçbir şekilde İslam'ı düzenlemeye yönelik olmayacağının altını çizdi.
Valls, "Devletin dinleri yeniden yapılandırmak gibi bir amacı yok. İslam'ın nasıl yaşanacağına dair herhangi bir yasa çıkmayacak" ifadelerini kullandı ve Fransa'nın laik bir devlet olarak böyle bir müdahale hazırlığında olmadığını vurguladı.
Charlie Hebdo ve sonrasındaki saldırılara işaret eden Valls, "Yaşananlar Fransa'daki İslam'a zarar veriyor" yorumunda bulundu. Valls, bu bağlamda din adamlarına ve devlete büyük görevler düştüğünü dile getirdi.
İçişleri Bernard Cazeneuve'un geçen hafta açıkladığı "İslam planı"na değinen Valls, bu kapsamda Fransa'da hizmet veren imamların özel bir eğitime tabi tutulacağını yineledi.
Valls, yine bir süredir ülke gündeminde yer alan İslam kurumlarının yurt dışı finansmanının kesilmesi tartışmaları hakkında konuşurken de Fransa'nın Müslümanlara ait kurumları bizzat kendisinin finanse etmek istediği görüşünü tekrarladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa'da İslam yasası çıkmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN