Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'de protestoları

İsrail Başbakanı Binyamin 'nun ABD Kongresi'nde konuşma yapması, New York'ta bir grup Yahudi tarafından protesto edildi.

Giriş Tarihi: 4.3.2015 10:10
ABD'de Netanyahu protestoları
İsrail Başbakanı Binyamin 'nun ABD Kongresi'nde konuşma yapması, New York'ta bir grup Yahudi tarafından protesto edildi.

New York'taki İsrail BM Daimi Temsilciliği ve Başkonsolosluğu'nun bulunduğu bina önünde toplanan Yahudi protestocular, Netanyahu aleyhine gösteri düzenledi.

Netanyahu'nun ABD Kongresi'nde konuşma yaptığı sırada gerçekleştirilen gösteride protestocular, "İsrail için en büyük tehlike Netanyahu", "Netanyahu benim adıma konuşamaz", "İran'la barış", "İşgale son" ifadelerini taşıyan dövizler taşıdılar.

Göstericilerden Abraham Gutman, Netanyahu'nun Kongre'de konuşmasının, İsrail'de 17 Mart'ta yapılacak genel seçimler öncesine denk gelmesi nedeniyle "Amerikan vergi mükelleflerinin dolarlarıyla yapılan bedava seçim kampanyası" olarak değerlendirdi.

Tamar Glezerman adlı bir başka protestocu da İsrail halkının sadece Filistin politikasından dolayı değil, aynı zamanda ekonomik nedenler, refah seviyesi, eğitim ve konut sorunu gibi bir çok farklı sorun yüzünden Netanyahu'dan rahatsız olduğunu dile getirdi.

İsrail başbakanının Kongre'de konuşma yapmasını "siyasi manevra" olarak değerlendiren göstericiler, Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Partili John Boehner'i de davetten dolayı eleştirirken, hep bir ağızdan "Hey hey, ho ho, Netanyahu gitmeli" diye bağırdılar.

ONSUZ DAHA İYİ OLURUZ

Öte yandan, ABD Kongresi'nde, iki ülkede de büyük tartışmalara yol açan konuşmasını yapan Netanyahu, özellikle İran'la devam etmekte olan nükleer müzakerelere sert sözlerle yüklendi.

Netanyahu, "Bir yılı aşkın süredir bize, anlaşma olmamasının kötü bir anlaşmadan daha iyi olduğu söyleniyor. Bu kötü bir anlaşma, çok kötü bir anlaşma. Onsuz daha iyiyiz" diye konuştu.

Müzakerelerde henüz resmen açıklanan bir anlaşma olmamasına karşın, müzakere başlıklarından örnekler vererek konuşan Netanyahu, anlaşmanın, "İran'ın bombaya ulaşma yolunu tıkamadığını, tam tersine bu yolu hazırladığını" öne sürdü.

Kongre binası dışında protesto gösterileri düzenlenirken, 50'yi aşkın Demokrat Kongre üyesi de, Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi John Boehner'ın Beyaz Saray'a danışmadan Netanyahu'yu Kongre'ye davet etmesini protesto için İsrail Başbakanı'nın konuşmasına katılmadı.

YENİ BİRŞEY YOK


ABD Başkanı Barack , ABD'nin yeni Savunma Bakanı Ashton Carter ile Beyaz Saray'daki görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada Netanyahu'nun konuşmasına da değindi.

Netanyahu'nun konuşmasını Avrupalı liderlerle video konferansta olduğu için izleyemediğini, ancak metnini okuduğunu ifade eden Obama, İsrail Başbakanı'nın, konuşmasında İran'la sürdürülen nükleer müzakerelere herhangi bir "uygulanabilir alternatif" sunmadığını belirtti.

Netanyahu'nun, ABD ve İsrail arasındaki bağların sarsılmaz olduğu, İran'ın ABD, İsrail ve bölgenin çıkarına aykırı faaliyetlerde bulunduğu, İsrail'i defalarca tehdit ettiği ve Yahudi karşıtı söylemler sergilediği noktasındaki sözlerine katıldığını kaydeden Obama, "Ancak ana konuda, İran'ı çok daha tehlikeli hale getirecek ve bölgede daha fazla eylemlerde bulunması olanağı tanıyacak nükleer silah edinmesini nasıl önleyeceğimiz konusunda, İsrail Başbakanı herhangi bir uygulanabilir alternatif sunmadı" dedi.

Obama, Netanyahu'nun neredeyse aynı konuşmayı, İran'la geçen yıl varılan geçici anlaşmada da yaptığını hatırlatarak, o anlaşmanın İran'ın nükleer programının dondurulması ve geriye götürülmesiyle neticelendiğine işaret etti. Netanyahu'nun sunduğu alternatifin, anlaşmasızlığa tekabül ettiğini dile getiren Obama, bunun da İran'ın nükleer programını tekrar başlatıp hızlandırmasına yol açacağını kaydetti.

Ortada henüz bir anlaşmanın olmadığına da dikkati çeken Obama, "İran'ın kabul ettiği, masada kesinlikle bir anlaşma olana kadar bekleyelim. O noktaya gelince herkes onu (anlaşmayı) değerlendirebilir. Eğer benim altına imza attığım bir anlaşma olursa, bunun İran'ın nükleer silah edinmesini önlememizin en iyi yolu olduğunu kanıtlayabileceğimizi garanti edebilirim. Bu potansiyel fırsatı kaçırmamız ağır bir hata olur" diye konuştu.

İLİŞKİLERİ SABOTE EDİYOR

İşçi Partisi Genel Başkanı İzak Herzog da, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, ABD Kongresi'ndeki konuşmasının iki ülke arasındaki ilişkileri sabote ettiğini savundu.

Herzog, Gazze sınırındaki Nir Moshe şehrinde yaptığı açıklamada, Netanyahu'nun konuşmasının, Obama yönetiminin İran ile nükleer müzakerelerdeki görüşünü değiştirmeyeceğini belirterek, "Bu konuşma, İsrail'in stratejik ortağı ABD ile arasındaki anlaşmazlığı daha da derinleştirecektir" değerlendirmesinde bulundu.

"Netanyahu'nun konuşması, iki ülke arasındaki ilişkileri sabote etti. Ben de Washington'a gidebilirdim ancak İsrail'de kalıp ülke içindeki sorunlarla uğraşmayı seçtim" diyen Herzog, şunları kaydetti:

"Netanyahu'nun iyi konuşma yapmayı bildiğine şüphe yok ancak bu, İran'ın nükleer güç olmasını engelleyemeyecek ve nükleer müzakerelerde İran ile varılması planlanan anlaşmada hiçbir değişiklik yapmayacaktır. Acı olan gerçek şu ki; Netanyahu yalnız, İsrail izole edilmiş durumda ve İran'la müzakereler İsrail'in etkisi olmadan devam edecek."

KONUŞMASI KÜSTAHÇA


Meretz Partisi lideri Zehava Gal-On da Netanyahu'nun konuşmasını "küstahça" olarak nitelendirerek, "Netanyahu'nun konuşması küstahça. Bu tavır, İngiltere Başbakanı David Cameron'ın Knesset'e gelip, Netanyahu'ya, İsrail'in güvenliğini tehlike altına soktuğunu söylemesine benziyor" dedi.

Gal-On, Netanyahu'nun şu ana kadarki söylemleriyle, "kendisini İran konusunda yersiz ve ilgisiz hale getirdiğini" savundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de Netanyahu protestoları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN