Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Blair'e ödül verdikleri için özür dilediler

İngiltere'de Save the Children sivil toplum kuruluşu,çalışanların ve destekçilerinin tepkisini çeken Blair'e verilen ödül için özür diledi.

Giriş Tarihi: 4.3.2015 17:41
Blair'e ödül verdikleri için özür dilediler

Çocuk haklarıyla ilgili uluslararası çalışmalar yürüten "Save the Children" adlı sivil toplum kuruluşunun İcra Direktörü Justin Forsyth, kuruluşun ABD şubesinin İngiltere'nin eski Başbakanı ve Ortadoğu Dörtlüsü Temsilcisi Tony Blair'e verdiği ödülden dolayı özür diledi.

Kuruluşun İngiltere şubesinin İcra Direktörü Forsyth, İngiliz yayın kurumu BBC'de katıldığı bir programda, geçen yıl kasım ayında New York'ta "Save the Children"ın ABD şubesi tarafından Blair'in Afrika'daki çalışmalarından dolayı verilen ödül nedeniyle üzgün olduğunu dile getirerek, durumdan rahatsızlık duyan kuruluşun çalışanları ile destekçilerinden özür diledi.

Forsyth, eski başbakana verilen ödülün Blair'in, "2005 yılında G8'deki ve Afrika Yönetim İnisiyatifi'ndeki çalışmaları" nedeniyle verildiğini vurgulayarak, "eğer ödül Blair'in küresel çalışmaları için verilmiş olsaydı yanlış olacaktı" dedi. Forsyth, şöyle konuştu:

"Birçok destekçimiz, gönüllüler ve bazı çalışanlarımız (Blair'e verilen) ödülden dolayı rahatsızlık duydu. Bundan dolayı özür dilerim. Biz genellikle Save the Children'da böyle birşey yapmayız. Genellikle Suriye'deki duruma, Sierra Leone'daki Ebola tedavi merkezlerine yönelik çalışmalar yürütürüz. Bu gerçekten gereksiz şekilde dikkat dağıtıcı birşey oldu."

Kuruluşun birçok destekçisi ve yaklaşık 500 çalışanı, New York'ta "Save the Children"ın ABD şubesi tarafından Blair'e verilen ödülün eski Başbakan'ın "Irak savaşı başta olmak üzere birçok konuda aldığı kararlarla tartışma ve ayrılık yaratan bir kişi olduğu" gerekçesiyle uygun olmadığını ve ödülün iptal edilmesi gerektiğini bildirerek, tepki göstermişti.

Tony Blair, ABD ve İngiltere 2003 yılında Irak'ı işgal ettiklerinde Birleşik Krallık'ın başbakanıydı. Blair'e GQ erkek dergisi tarafından verilen "yılın hayırseveri" ödülü de tepkiye neden olmuş, dergi çok sayıda İngiliz milletvekili tarafından eleştirilmişti. 61 yaşındaki Tony Blair, 1997-2007 yıllarında İngiltere Başbakanlığı yapmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Blair'e ödül verdikleri için özür dilediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN