Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'li komutandan IŞİD açıklaması

ABD'nin Avrupa'daki Kara Kuvvetleri Komutanı Hodges, IŞİD tehdidini ortadan kaldırmak için özellikle mali kaynaklarının kurutulması gerektiğini belirtti.

Giriş Tarihi: 5.3.2015 13:13
ABD'li komutandan IŞİD açıklaması
ABD'nin Avrupa'daki Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ben Hodges, IŞİD tehdidini ortadan kaldırmak için askeri önlemlerin yanı sıra diplomasi, enformasyon ve ekonomi alanlarında adımlar atılması gerektiğini belirterek, "IŞİD'i durdurmak için özellikle mali kaynaklarını kurutmamız gerekiyor" dedi.

Hodges, Suriye'deki iç savaş ve IŞİD tehdidi hakkında sorularını yanıtladı.

IŞİD'in güç kazanmasında Körfez bölgesindeki bazı ülkelerin verdiği mali desteğin rol oynadığını ifade eden Hodges, bunun son bulması gerektiğini kaydetti.

Hodges, "IŞİD'in mali kaynağı, Musul'daki bankadan ele geçirdiklerinin çok çok ötesinde. Neredeyse sınırsız mali kaynakları var. Bu bir yerlerden geliyor. IŞİD'i durdurmak için özellikle mali kaynaklarını kurutmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

ABD'den ve Avrupa ülkelerinden bazı gençlerin IŞİD propagandasının etkisine girerek Suriye'ye gitmelerinin önemli bir sorun olduğunu kaydeden Hodges, örgütün gerçekte İslam'ı temsil etmediğini, bunun bilinmesi gerektiğini vurguladı.

Hodges, saygın İslam alimleri ve yetkililerinin açıklamalarının, gençlerin I��İD propagandasından etkilenmelerini ve örgüte katılmalarını engelleyebileceğini söyledi.

TÜRKİYE'YE DESTEK SAĞLANMADI

Türkiye'nin zor bir coğrafyada bulunduğunu, Suriye'deki iç savaştan doğrudan etkilendiğini belirten Hodges, Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu tehlikeler konusunda NATO'nun desteğine güvenebileceğini vurguladı.

"Türkiye'nin endişelenmekte haklı olduğunu düşünüyorum" diyen Hodges, şunları söyledi:

"Şunu hatırlamamızın önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye destek talep ettiğinde, NATO Türkiye'nin istediği şekilde karşılık verdi. Türkiye, NATO Şartı'nın 4. Maddesi çerçevesinde, Suriye kaynaklı potansiyel füze tehdidine karşı koruma talebinde bulundu. ABD, Almanya ve Hollanda çok hızlı bir şekilde harekete geçtiler ve Türkiye'de Patriotları konuşlandırdılar. Ardından Hollanda'nın yerini İspanya aldı. ABD ve Almanya ise Patriot görevlerini sürdürüyor. Patriotlar, Türkiye'nin NATO ittifakına güvenebileceğinin önemli bir göstergesi."

Türkiye'nin Suriye'deki iç savaştan kaçan mültecilere kapılarını açmasını öven Hodges, uluslararası toplumun Türkiye'ye yeterli yardımda bulunmamasını eleştirdi.

Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin sayısının bir milyonu aştığını belirten Hodges, "Suriyeli mülteciler konusunda Türkiye'ye yeterli destek sağlanmadı. Türkiye şu anda büyük bir yükü omuzlamış durumda, bu adil değil" dedi.

TÜRKİYE GÜVENİLİR MÜTTEFİK


Türkiye'nin stratejik olarak önemli bir coğrafyada, NATO'nun en önemli müttefiklerinden biri olduğunu kaydeden Hodges, Türkiye'nin ittifaka önemli katkılar sunduğunu vurguladı.

2012-2014 yılları arasında NATO Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanı olarak İzmir'deki NATO karargahında görev yaptığı dönemde Türkiye'yi yakından tanıma fırsatı bulduğunu ifade eden Hodges şöyle devam etti:

"Türk Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar olağanüstü bir komutan, son derece modern düşünen, askerlerinin mesleki gelişimine büyük önem veren bir komutan. Türkiye, büyük ve yetenekli bir orduya sahip. Türkiye, NATO ittifakının kendi ayakları üzerinde durabilen bir üyesi. NATO kapsamındaki hemen her adımda Türkiye'yi görüyoruz, tüm adımlara katkı sağlıyor. Türkiye güvenilir bir müttefik."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'li komutandan IŞİD açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN