Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kendi torununu doğurdu

İngiltere'de ismi açıklanmayan bir kadın, başka bir donörden yumurta hücresi alınarak kendi oğlunun bebeğini dünyaya getirdi

Giriş Tarihi: 5.3.2015
Kendi torununu doğurdu
İngiltere'de ismi açıklanmayan bir kadın kendi torununu dünyaya getirdi. Kadının kendi oğlunun bebeğini dünyaya getirmek için taşıyıcı annelik yaptığı ve başka bir donörden yumurta hücresi alındığı kaydediliyor. Bebeğin biyolojik babası tarafından evlat edinilip edinilemeyeceği sorusu bir süre cevaplanamamıştı. Ancak İngiltere Yüksek Mahkemesi, olayı inceledikten sonra, babanın, aynı zamanda kardeşi olan, annesinden doğan çocuğu evlat edinebileceğine hükmetti. Doğum yapan anne ve bebeğin babası olan oğlunun kimliği açıklanmadı.

YASALARA UYGUN

Davaya bakan Yargıç Lucy Thesis, "Tarafların içinde bulunduğu durum bildiğim kadarıyla mahkemenin ya da işlemi gerçekleştiren kliniğin daha önce karşılaşmadığı bir durum. Ancak konu ile ilgili yaptığımız incelemeler ışığında bu durum tamamıyla yasalara uygun" diye konuştu. Şimdi 7 aylık olan bebeğin babasıyla yaşadığı bildirildi. 20'li yaşların ortasında olan babanın yalnız yaşadığı ve uzun zamandan beri baba olmak istediği belirtildi.

'HUKUKİ BİR MAYIN TARLASI'
Ancak babanın meslek sahibi olmayı beklediği, gerekli maddi koşullara sahip olduktan sonra bebek sahibi olduğu kaydedildi. Babanın daha önce bir taşıyıcı anneyle anlaştığı ancak kadının sağlık sorunları nedeniyle anlaşmadan vazgeçtiği ifade edildi. Bu nedenle baba adayının annesi taşıyıcı anne oldu. Davaya bakan Yargıç Thesis ise taşıyıcı annneyle bebek sahibi olmak isteyen başka kişileri uyardı. Thesis, bu kişilerin "kapsamlı hukuki danışmanlık" alması gerektiğini belirterek, taşıyıcı anneyle bebek sahip olmamın "hukuki bir mayın tarlası" olduğunu söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kendi torununu doğurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN