Netanyahu'nun konuşması ters tepti

Giriş Tarihi: 5.3.2015
Netanyahu'nun konuşması ters tepti

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun ABD Kongresi'nde yaptığı konuşma İran'da olumlu karşılandı. İranlılara göre ABD halkı gerçekleri gördü

ABD Başkanı Barack Obama ile İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu arasındaki İran tartışması büyüyor. Netanyahu, önceki gün ABD Kongresi'nde yaptığı konuşmada İran ile yürütülen müzakereleri sert şekilde eleştirmişti. Obama ise Netanyahu'nun konuşmasında "yeni hiçbir şeyin olmadığa" söylemişti. Dün ülkesine dönen İsrail Başbakanı, "Kongre'de, İran'ın nükleer programına daha sert kısıtlamalar getirecek bir alternatif sundum" diyerek Obama'ya cevap verdi. New York Times gazetesinin haberine göre ise Netanyahu'nun konuşması İran'da 'sevinçle' karşılandı. Haberde İranlıların Obama'nın İsrail Başbakanı'na tavır almasından memnun oldukları ve Netanyahu'nun "İran'ı kafesin içerisine tıkma çalışmalarının" konuşmasıyla birlikte ters teptiğini düşündükleri kaydedildi. İran halkının ayrıca Netanyahu'nun konuşmasında sert ve ısrarcı üslubunun ABD halkı üzerinde İran'ı aklayacak bir etki yaptığını düşündükleri belirtildi. Netanyahu'nun Kongre'deki konuşmasını Obama'nın partisi Demokratlar'dan dinleyen olmamıştı.

MÜZAKERELERE DEVAM
Netanyahu'nun durdurulmasını istediği İran ile nükleer müzakerelere dün devam edildi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İsviçre'de bir araya geldi. Taraflar 15 Mart'ta tekrar görüşecek. İran'ın nükleer programında bu ayın sonunda uzlaşmaya varılması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Netanyahu'nun konuşması ters tepti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN