Obama'dan İsrail çarkı!

Giriş Tarihi: 5.3.2015 01:07 Güncelleme Tarihi: 5.3.2015 09:14
Obama'dan İsrail çarkı!

İran politikaları nedeniyle Binyamin Netanyahu ile ters düşen ve İsrail Başbakanı'nın ABD gezisinde kendisiyle görüşmeyi reddeden Barack Obama geri adım attı.

Obama dün İran'la herhangi bir uzlaşmaya varılabilmesi için Tahran'ın mevcut nükleer enerji programını en az 10 yıl dondurması gerektiğini söyledi.

Reuters haber ajansına bir röportaj veren Obama, "İran daha olası bir nükleer silahı üretmeden bir yıl önce bu olasılığın ortaya çıktığını görebilecek durumdayız" dedi ve Mart'ın sonunda tamamlanacak olan müzakerelerden bir anlaşma çerçevesi çıkması için İran'ın adım atması gerektiğini vurguladı.

Obama röportajda İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun tartışmalı Washington ziyaretini de değerlendirdi ve Netanyahu'nun Beyaz Saray'ı bilgilendirmeden ABD Kongresi'ne gelip İran'la devam eden nükleer görüşmeleri eleştirmesini "İlişkilerimizi sekteye uğratabilir ancak kalıcı hasar vermez" sözleriyle yorumladı.ABD Başkanı, İsrail ve ABD'nin ortak hedefi olan, 'Tahran'ın nükleer silah üretmesinin önüne geçilmesi' amacına nasıl ulaşılacağı konusunda ciddi görüş ayrılıkları olduğunu da ifade etti.

İsrail Başbakanı Netanyahu ise İran ile üzerinde mutabakata varılacak bir anlaşma çerçevesinin Tahran'ı durdurmayacağını ve İran'ın nükleer silah üretme tehdidinin devam edeceğini savunuyor.

Tahran yönetimi nihai amacının nükleer silah üretmek olduğu yönündeki tüm iddiaları reddediyor.

İRAN'DAN OBAMA'NIN ÇAĞRISINA RET

İran, ABD Başkanı Barack Obama'nın 'Tahran, nükleer enerji programını en az 10 yıl durdurmalı' çağrısını reddetti.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD'nin talebini "maksadını aşan, mantık dışı" olarak tanımladı ve Obama'nın 'kabul edilemeyecek, tehditkâr' ifadeler kullandığını söyledi.

Zarif, 31 Mart'ta sonlanması öngörülen nükleer program görüşmelerinin devam edeceğini kaydetti.

Fars haber ajansının haberine göre Zarif, Obama'nın yorumlarının ABD'deki kamuoyuna yönelik olduğunu söyledi ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu dâhil, müzakerelere tepki gösterenlerin propagandasına karşı bir girişim olarak değerlendirdi. Kaynak: Yeni Akit


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama'dan İsrail çarkı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN