Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrail askerleri Gazzeli balıkçıyı öldürdü

Gazze Şeridi’nin batı kıyılarında avlanan Filistinli bir balıkçı İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu öldü. İsrail askerleri, yaralanan iki balıkçıyı ise gözaltına aldı.

Giriş Tarihi: 7.3.2015 16:56
İsrail askerleri Gazzeli balıkçıyı öldürdü

İsrail deniz kuvvetlerinin bir bottaki üç Filistinli balıkçıya ateş açması sonucu üç kişi yaralandı. Yaralılardan 32 yaşındaki balıkçı Tevfik Said Ebu Reyyale kaldırıldığı hastanede öldü.

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kudra, botta bulunan diğer iki kişinin İsrail askerleri tarafından gözaltına alınarak götürüldüğünü belirtti.

Anadolu Ajansı'na konuşan Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kudra, "Filistin kara sularında avlanırken İsrail askerleri tarafından açılan ateş sonucu karın bölgesinden yaralanan balıkçı Ebu Riyale hayatını kaybetti" dedi.

Olaya ilişkin İsrail tarafından henüz bir açıklama yapılmadı.

DİĞERLERİ DE GÖZALTINDA

Balıkçılar Odası Başkanı Nezzar Ayyaş, İsrail askerlerinin arkadaşları Vahid ve Cihad'ı da 'vahşi bir biçimde' gözaltına aldığını söyledi.
17 Haziran 2014'de İsrail hücum botlarından Gazze açıklarındaki Filistinli balıkçılara ağır silahlarla ateş açılmıştı.

İsrail Deniz Kuvvetleri'ne ait hücumbotlar 25 Mart'ta Refah kenti limanındaki balıkçı teknelerine çok sayıda roket fırlatmış, saldırıda isabet alan iki 2 balıkçı teknesi yanmıştı.

Teknelerde mürettebat olarak çalışan yaralı 2 Filistinli yaralanarak hastaneye kaldırılmıştı.

129 HAK İHLALİ

Merkezi Avusturya'nın başkenti Viyana'da bulunan "Uluslararası İnsanlığın Arkadaşlığı Örgütü" ile Filistin'deki "İnsan Hakları Koruma Merkezi" tarafından şubat ayı sonunda yayınlanan raporda, "İsrail'in 2014'te Filistinli balıkçılara yönelik 129 kere hak ihlâlinde" bulunduğu açıklanmıştı.
Filistin ile İsrail arasında 1993'te imzalanan Oslo Anlaşması, Filistinli balıkçıların 20 mil sınırı içinde avlanmasını öngörüyor. Buna rağmen Gazzeli balıkçılara en fazla 6 mil içinde avlanma izni veren İsrail, bazen bu sınırı 3 mile kadar indiriyor.

Gazze Şeridi'ndeki Filistinli balıkçılar hemen her gün İsrail askerlerinin değişik şekillerdeki baskılarına maruz kalıyor. Düzenlenen saldırılarda şimdiye kadar birçok balıkçı öldü, yaralandı ve maddi zarara uğradı.

Balıkçılık, İsrail ablukası altındaki Filistinlilerin nadir geçim kaynaklarından biri. Ancak İsrail, Filistinli balıkçılara en fazla 6 mil içinde avlanmalarına izin veriyor. Bu sınırı bazen 3 mile kadar indiren İsrail sık sık teknelere ateş açıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail askerleri Gazzeli balıkçıyı öldürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN