Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sisi idamları başlattı

Mısır'da darbe yönetimi, tepkilere rağmen darbe karşıtları hakkında verilen idam kararlarını infaz etmeye başladı. Mahmud Ramazan adlı tutuklu, dün sabah İskenderiye kentinde idam edildi

Giriş Tarihi: 8.3.2015
Sisi idamları başlattı
Ülkenin özgür biçimde seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz 2013'te devrildiği Mısır'da, darbe karşıtlarına yönelik kıyım hız kesmeden sürüyor. Uluslararası toplumdan ve hukuk çevrelerinden gelen bütün tepkilere rağmen, Mısır yönetimi, darbe karşıtlarını idam etmeye başladı. İskenderiye kentinde dün sabah 07.00'de idam edilen Mahmud Hasan Ramazan adlı tutuklu, darbe sürecinden bu yana idam edilen ilk isim oldu. Afrika Birliği, geçtiğimiz haftalarda Kahire'ye resmen başvurarak, ölüm cezasının iptal edilmesini istemişti. Sadece birkaç dakika süren bir duruşmayla geçtiğimiz yıl idama mahkûm edilen Mahmud Hasan Ramazan, İskenderiye'de rejim yanlısı bir grubu bir binanın çatısından aşağı atmakla suçlanıyordu. Video kayıtları Ramazan'ın suçsuzluğunu ortaya çıkarmasına rağmen, idam hükmünün uygulanması büyük tepki çekti. Uluslar arası hukuk örgütleri idamı kınarken, infazların bundan sonra da seri şekilde devam edebileceğine dikkat çekildi.

BM'DEN ELEŞTİRİ

Muhammed Mursi'nin devrilmesinden bu yana binlerce darbe karşıtını göstermelik duruşmalarla idama ya da uzun süreli hapis cezalarına çarptıran Mısır mahkemeleri, Birleş Milletler (BM) başta olmak üzere çok sayıda çevrenin de eleştiri odağında yer alıyor. BM İnsan Hakları Şefi Navi Pillay, toplu yargılamalarla ilgili "insanı şoke eden bir komedi" tanımlamasında bulunmuştu. Darbenin ardından oluşturulan özel yetkili mahkemeler, şimdiye kadar Genel Başkan Muhammed Bedii başta olmak üzere, Müslüman Kardeşler Teşkilâtı'ndan çok sayıda isme idam cezası verdi. Mısır yasalarına göre, idamlar, Mısır müftüsünün onayından sonra infaz ediliyor.

45 YILDAN SONRA İLK
Enver Sedat'ın cumhurbaşkanı olduğu 1970'ten bu yana politik nedenlerle idam cezasının uygulanmadığı Mısır'da, dün gerçekleşen infaz, insan hakkı ihlalleriyle dolu bir dönemin yeniden başlaması anlamına geliyor. 1966'da İslam alimi ve düşünür Seyyid Kutub'un idamı, Müslüman Kardeşler tarihinde hâlâ ciddi bir dönüm noktası olarak anılıyor. Mısır mahkemeleri, geçtiğimiz yıldan bu yana 1200'den fazla darbe karşıtı için idam hükmü verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sisi idamları başlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN