Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir yıldır çözülemeyen sır

Malezya-Çin seferini yaparken 239 kişiyle birlikte kaybolan uçaktan 1 yıldır en ufak bir iz yok. Arama çalışmaları hâlâ sürerken olayın yıldönümünde ilk kapsamlı rapor da yayımlandı

Giriş Tarihi: 9.3.2015
Bir yıldır çözülemeyen sır
Malezya Havayollarına ait uçağın Malezya'dan Çin'e uçarken 8 Mart 2014'te 239 kişiyle kaybolmasının üzerinden tam bir yıl geçmesine rağmen hala en ufak bir ize rastlanmadı. MH370 sefer sayılı uçağın 239 kişiyle birlikte kayboluşu, sivil havacılık tarihinin en gizemli vakalarından biri olma özelliğini koruyor. Olayın yıldönümünde yayımlanan 584 sayfalık raporda, uçağın iki kara kutusundan birinin sinyal verici pilinin Aralık 2012'de tükenmiş olabileceği ancak bilgisayar sistemindeki bir bozukluk dolayısıyla bakım görevlilerinin bu sorunu fark etmediği bildirildi. Kokpitte bulunan diğer kara kutunun ise, kazadan en az 30 gün sonra bile sinyal göndermeye devam edebilecek durumda olduğu açıklandı. Uçağın su altı sinyal göndericisindeki pilin son kullanma tarihinin de kazadan 14 ay önce dolduğu belirtildi. 19 üyeli bağımsız bir kurul tarafından hazırlanan raporda; kaptan pilot, yardımcı pilot ve kabin görevlilerinin psikolojik, finansal ve sağlık durumları hakkında da ayrıntılı bilgiler yer aldı. Pilotun maddi durumunun iyi olduğu, alkol, uyuşturucu gibi bağımlılıkları bulunmadığı, ailesi ve yakınlarıyla sağlıklı bir ilişki içinde olduğu bildirildi.

ARAMAYA DEVAM

Arama çalışmalarını koordine eden Avustralya Başbakanı Tonny Abbot, Hint Okyanusu'ndaki incelemelerin sürdüğünü söyledi. Malezya Başbakanı Necib Rezzak arama çalışmaları devam ettirme sözü verdi. Uçakta yakınlarını kaybeden aileler ise "Akıbetleri hakkında kesin bilgiye ulaşmak istiyoruz" dediler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir yıldır çözülemeyen sır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN