'den Avrupa Ordusuna destek

Giriş Tarihi: 9.3.2015 17:03
Merkel'den Avrupa Ordusuna destek

Almanya Başbakanı Angela 'in, "Avrupa ordusu" oluşturulması fikrine olumlu baktığı bildirildi.

Almanya Hükümet Sözcü Yardımcısı Christiane Wirtz, Federal Basın Evi'nde düzenlediği basın toplantısında Başbakan 'in Avrupa ordusu fikrine açık olduğunu ve Avrupa'da daha güçlü bir askeri işbirliğine gidilmesini olumlu bulduğunu ifade etti.

Ancak bunun uzun vadeli bir gelişme ve "gelecek projesi" olabileceğini vurgulayan Wirtz, bu nedenle konunun bir takvime bağlanamayacağını kaydetti.

Wirtz, konunun haziran ayında düzenlenecek AB Konseyi toplantısında gündeme getirilebileceğini söyledi.
Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Ingo Gerhartz da Avrupa ordusunun uzun vadeli bir hedef olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

AB ordusunun yeni bir düşünce olmadığını vurgulayan Gerhartz, Avrupa ülkeleri arasında zaten çeşitli alanlarda askeri işbirliklerinin yapıldığını, NATO kapsamında da Avrupa ülkelerinin birlikte sorumluluk aldığını kaydetti.

AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Avrupa içindeki krizlerin daha etkili bir şekilde çözülebilmesi için "AB ordusu" fikrini dile getirmişti.
Juncker, Avrupa'nın kendi ordusuyla AB'ye üye veya komşu bir ülkeye yönelik tehditlere karşı daha güvenilir tepki verebileceğini savunmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkel'den Avrupa Ordusuna destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN