'nin tedirginliği

Dışişleri Bakanı Hammond, "'nın Kırım'ın işgali de dahil olmak üzere, ortaya koyduğu agresif tavır nedeniyle güvenlik için tek tehdit olabileceğini" belirtti.

Giriş Tarihi: 10.3.2015 15:45
İngiltere'nin Rusya tedirginliği
Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Londra'da savunma ve güvenlik alanlarında çalışmalar yürüten Kraliyet Silahlı Kuvvetler Enstitüsü (RUSI) adlı düşünce kuruluşunda konuştu ve soruları yanıtladı.

İngiltere'den Suriye'ye giderek IŞİD'e katıldığı iddia edilen üç kızla ilgili "Türkiye ile bilgi paylaşımı konusunda bir şeylerin aksadığı söylenebilir mi?" sorusu üzerine, Hammond şunları kaydetti:

"Türkiye, Suriye'den gelen ve gidenlerin kullandığı transit bir güzergah olduğu için büyük zorluklarla karşı karşıya. Batı Avrupa ülkelerinden giden çok sayıda kişi, ara geçiş noktalarıyla seyahat ediyor. Türk meslektaşlarımızla çok yakından çalışıyoruz. Bu konuyla ilgili Türk Dışişleri Bakanıyla geçen cumartesi günü Riga'da konuştum.

Türkiye bu konuyla ilgili çok şey yapıyor. Türk yetkililerden aldığımız destekten dolayı minnettarız, bunu tekrar kamuoyu önünde anımsatmak isterim. Ancak hepimiz bazı şeyleri yaşadıkça öğreniyoruz. Üç kızla ilgili konu, eksiklikleri ve geliştirmemiz gerekenleri ortaya çıkarmıştır. Aynı zamanda toplumda bazı kişilerin güvenliğimizi sağlamak için atması gereken adımları da ortaya koymuştur. Ebeveynlerin, okulların, toplum çalışanlarının sorumlulukları var, aynı zamanda havaalanlarının, havayollarının da sorumlulukları bulunuyor."

İngiliz Bakan, IŞİD saflarında savaşmak için Suriye ya da Irak'a giden İngiliz vatandaşlarının ülkeye dönüşlerinde yargılanabileceğini dile getirerek "Yurt dışında çatışmaya katılmış herkes ülkeye döndüğünde kanunlarla karşılaşır. Bu tür eylemlerde bulunmak yasa dışıdır" dedi.

Hammond konuşmasında, 'ya da değinerek "Rusya'nın Kırım'ın işgali dahil ortaya koyduğu agresif tavır nedeniyle güvenlik için tek tehdit olabileceğini" belirtti. Rusya'nın kapasitesi ve niyetini anlamadan istihbarat toplamanın önemine değinerek "Bu çerçevede, tüm istihbarat servislerimizin Rusça konuşan kişileri işe alması tesadüf değildir" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere'nin Rusya tedirginliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN