Ateşkes lafta kaldı

Giriş Tarihi: 11.3.2015
Ateşkes lafta kaldı

Uluslararası kamuoyunun çabaları 'nın doğusundaki çatışmaları dindirmeye yetmiyor. 15 Şubat'ta imzalanan ateşkesten beri Kiev ordusu 64 askerini kaybetti

Kiev ordusuyla, 'nın doğusunu elinde bulunduran Rusya taraftarları arasındaki çatışma, ateşkes kararı alınmasına rağmen devam ediyor. Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, antlaşmanın yürürlüğe girdiği 15 Şubat tarihinden beri ölen askerlerin sayısını 64 olarak açıkladı. Ayrılıkçılarsa kayıp sayısı konusunda herhangi bir bilgilendirme yapmadı. Poroşenko, ulusal Ukrayna Birinci Televizyon Kanalı'nda yaptığı açıklamada "Saldırıları durdurmayı başardık. Ukrayna ordusu ağır silahlarının büyük bir kısmını cephe hattından çekti. Rusya'nın desteklediği ayrılıkçıların da aynı tutum içinde olduğunu gözlemliyoruz" ifadelerini kullandı. Poroşenko, buna karşın Donetsk havaalanının sorunlu bir bölge olarak kaldığını dile getirdi. Fransa ve Almanya'nın arabulucuğuyla imzalanan ateşkesten sonra 64 askerin yaşamını yitirdiğini belirten Poroşenko, 11 aylık mücadelelerde, Kiev hükümetine bağlı bin 549 askerin hayatını kaybettiğini söyledi. Uluslararası gözlemcilerin açıkladığı rakamlara göre iki tarafın verdiği kayıplar hesaba katıldığında, Ukrayna'daki çatışmalar en az 6 bin kişinin hayatına mâl oldu.

KİLİT NOKTA: MARİUPOL

Bölgeden alınan raporlara göre ayrılıkçılar, ülkenin güneyindeki stratejik bir noktada bulunan Mariupol kentini ele geçirme hedefinden vazgeçmiş değil. Rusya yanlısı ayrılıkçıların Mariupol'ü ele geçirerek, Donetsk ve Luhansk bölgesiyle Kırım toprakları arasında bir bağlantı hattı kurmaya çalıştığı belirtiliyor. Uluslararası camia ise 500 bin nüfuslu şehre yönelik saldırıların Rusya'ya yeni yaptırımlar getireceğini söylüyor.

İSVEÇ'TEN MOSKOVA'YA KAMUFLAJ EKİPMANI
Polonya Dışişleri Bakanı Grzegorz Schetyna dün verdiği röportajında, İsveç'in Rusya'ya askeri kamuflaj ekipmanı satışı yapmasını sert bir dille eleştirdi. Polonya'nın PAP haber ajansına konuşan Schetyna "Bu hareket kınanmalı. Bu gibi ekipmanlar Rus ordusunun saldırganlığını artırıyor" ifadelerini kullandı. İsveç'in Rusya'ya askeri kamuflaj malezmesi satışı dünya basınında geniş yer almış, İsveç yönetimi antlaşmanın Rusya'ya yaptırım uygulanma kararından önce imzalandığını belirterek kendisini savunmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ateşkes lafta kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN