Hristiyanlara IŞİD'e karşı askeri eğitim

Peşmerge Bakanlığı, terör örgütü IŞİD'e karşı savaşmak isteyen Hristiyan milislere askeri eğitim vermeye başladı.

Giriş Tarihi: 11.3.2015 16:10
Hristiyanlara IŞİD'e karşı askeri eğitim
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı, terör örgütü IŞİD'e karşı savaşmak isteyen Hristiyan milislere askeri eğitim vermeye başladı.

Peşmerge kaynaklarından alınan bilgiye göre, Musul çevresinde farklı kamplarda yaklaşık 1000 Asuri Hristiyana silahlı eğitim veriliyor. Musul'un Telsukuf nahiyesindeki kampta ise 20 milis, savaş eğitimi alıyor. Peşmerge Bakanlığının silah ve diğer ihtiyaçlarını temin ettiği Hristiyan milisler, Musul'da gayrimüslimlerin ikamet ettiği yerleri, IŞİD'den kurtarmak için düzenlenecek operasyonlarda yer almak istiyor. Milisler, tahrip gücü yüksek silah kullanma dersleri alıyor.

Milislerin eğitimiyle ilgilenen Beytun Nehreyn Demokrat Partisi Genel Sekreteri Romeo Hekari, yaptığı açıklamada, Irak ordusunun gayrimüslimleri korumaması nedeniyle Peşmerge kontrolündeki Kürt bölgesine sığındıklarını söyledi.

IKBY Başkanı Mesut Barzani'den yardım istediklerini aktaran Hekari, "Musul Ovası'nda yaşayan Hristiyanların can ve mal emniyetlerinin korunması için Asurilerden oluşan bir askeri birlik kurulmasını istedik. Talebimiz kabul gördü ve çalışmalarımıza başladık" dedi.

Peşmerge Bakanlığı bünyesinde kurulan "Musul Ovası Birliği"nin, Beytun Nehreyn Demokrat Partisi ve Beytun Nehreyn Birliği Partisi tarafından yönetildiğini belirten Hekari, "6 Aralık 2014'te kurulan birliğimizin silah, mühimmat ve barınma gibi tüm ihtiyaçları Kürdistan hükümeti tarafından karşılanıyor. Peşmergenin elinde hangi silahlar varsa bize de ondan verildi" diye konuştu.

Hekari, hali hazırda Hristiyan milislerin, Musul'un 30 kilometre kuzeydoğusundaki Telsukuf bölgesindeki çatışmalarda Peşmerge birliklerinin yanında IŞİD'e karşı savaştığını söyledi.

IŞİD'in, Musul'da Hristiyanların yaşadığı bölgeleri çok kolay bir şekilde ele geçirdiğini hatırlatan Hekari, Irak ordusunun Hristiyan halkı korumak gibi bir amacı olmadığını savundu.

Hekari, IŞİD'in, Asurilere ait 7 tarihi kiliseyi havaya uçurduğunu, örgütün Hristiyan kültürüne ait ne varsa yok ettiğini kaydetti. IŞİD'in kontrolündeki Musul'un Başika nahiyesinde insani durumun kötüye gittiğine işaret eden Hekari, insanların açlıktan ve hastalıklardan ölmeye başladığını aktardı.

Romeo Hekari, "Terör saldırıları sebebiyle kaç Hristiyan yerinden oldu" sorusuna, "Elimizde net veriler yok. Ancak teröristlerin Musul işgalinden sonra 200 binden fazla Hristiyan evini terk etti. Bunlar, çoğunlukla Kürdistan bölgesi, Türkiye, Ürdün ve Avrupa'ya sığındı" yanıtını verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hristiyanlara IŞİD'e karşı askeri eğitim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN