Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da kararına temyiz

yargısının, 'ın terör örgütü kabul edilmesine ilişkin karara yönelik temyiz başvurusunu kabul ettiği bildirildi.

Giriş Tarihi: 11.3.2015 16:13
Mısır'da Hamas kararına temyiz
yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre "Devlet Davaları Kurulu" tarafından sunulan temyiz talebini değerlendiren Mısır mahkemesi, davanın yeniden görülmesine karar verdi.

İlk duruşmasının 28 Mart'ta görüleceği belirtilen temyiz talebinin Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin Devlet Davaları Kurulu'ndaki hukuk danışmanlarından biri tarafından sunulduğu ifade edildi.

Mısır'da Semir Sabri ve Eşref Said isimli avukatlar, 'ın "terör örgütleri listesine alınması" talebiyle dava açmıştı.

Kahire Acil İşler Mahkemesi de 28 Şubat'ta bu yönde karar almıştı. Mahkeme, 4 Mart 2014'te de "Hamas'ın Mısır'daki faaliyetlerinin yasaklanmasına ve ülkede bulunan merkezlerinin kapatılmasına" hükmetmişti. Mısır yargısı, 31 Ocak'ta da hareketin silahlı kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları hakkında benzer bir hüküm vermişti.

Filistin sorunuyla yakından ilgilenen çevrelerin tümü, Mısır Mahkemesi'nin kararını siyasi olarak nitelendirmişti.

DOĞRU YÖNDE ADIM

Öte yandan, Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır hükümetinin söz konusu kararın temyiz edilmesi yönündeki talebiyle ilgili, "Doğru yönde atılmış bir adım. Hükümet ortada büyük bir hata olduğunu ve düzeltilmesi gerektiğini kabul etmiştir" dedi.

"Tarihi hata" olarak nitelediği, Hamas hakkındaki yargı kararının "temyizle düzeltilmesini umduklarını" vurgulayan Ebu Zuhri, Hamas'ın başka ülkelerin özellikle de Mısır'ın içişlerine müdahale etmediğini ve hareket olarak Mısır'la istikrarlı ilişkiler kurmak istediklerini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır'da Hamas kararına temyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN