Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terör değil polis öldürüyor

Giriş Tarihi: 12.3.2015
Terör değil polis öldürüyor

ABD polisi yılda 925 kişiyi öldürüyor. Buna göre bir ABD vatandaşının kendi polisi tarafından öldürülmesi, terör saldırısında ölme riskinden 58 kat daha fazla

ABD polisinin kendi vatandaşlarına yönelik orantısız güç kullanmasının yankıları sürüyor. Polisin son zamanlarda özellikle siyahi ve göçmenlere karşı sorgusuz şekilde silahına başvurmasının ardından insan hakları grupları harekete geçti. Birçok grup, polisin bir yıl içinde kaç ABD vatandaşını öldürdüğüne dair açıklanan sayıların peşine düştü. FBI, polislerin 2013'te 461 kişiyi öldürdüğünü duyurmuştu. Ancak son raporlarda söz konusu sayının açıklanandan çok daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

ÇIPLAK SİYAHİYE KURŞUN
İngiliz Guardian gazetesinde yayımlanan habere göre polislerin bir yıl içerisinde öldürdüğü 545 kişi FBI'nın açıkladığı listeye dahil edilmedi. ABD Adalet İstatistikleri Bürosu ile RTI International isimli kurumun yayımladığı verilere dayandırılan haberde, aslında son 8 yıldır polisin her yıl ortalama 925 ABD vatandaşını öldürdüğü kaydedildi. Dünya basını da bir ABD vatandaşının terör saldırısında öldürülme riski ile ABD polisi tarafından öldürülme olasılığını kıyasladı. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın verilerine göre 2013 yılında dünya genelinde sıradan vatandaş olan 16 ABD'li terör saldırılarında hayatını kaybetti. Dolayısıyla bir ABD vatandaşının terör saldırısına kıyasla kendi ülkesinde polis tarafından öldürülme riski 58 kez daha yüksek. ABD polisi son olarak pazartesi günü silahsız bir siyahiyi daha öldürdü. Basına yansıyan görüntülerde polisin Georgia eyaletinde tamamen çıplak olan Anthony Hill (27) isimli bir genci öldürdüğü görüldü. Hill'in akli dengesinin yerinde olmadığı öğrenildi.
Hill, ABD'de cuma gününden bu yana beyaz bir polis tarafından öldürülen üçüncü siyahi oldu.

BİZİ ÖLDÜRMEYİ KESİN
Siyahiler sık sık "Bizi öldürmeyi kesin" pankartlarıyla sokağa iniyor. ABD polisinin sistematik şekilde ırkçı davrandığı ortaya çıkmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör değil polis öldürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN