"Türkiye bizim için biricik"

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Shea, “Bir sabah uyandık ve Rusya’nın Kırım’ı ilhakıyla farketttik ki, dünyanın en tehlikeli yerlerinden birisi Avrupa” dedi. Türkiye’nin konumuna vurgu yapan Shea, “Güvenliğimiz için Türkiye biricik” ifadesini kullandı.

Giriş Tarihi: 12.3.2015 10:38 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 10:58
Türkiye bizim için biricik
NATO Genel Sekreter Yardımcısı Jamie Patrick Shea, Bahçeşehir Üniversitesi'nin düzenlediği konferansta konuştu. "Avrupa'nın güvenliği açısından olmak istediğimiz, olmayı ümit ettiğimiz noktada değiliz" ifadelerini kullanan Shea, NATO'nun son 25 yılda Ortadoğu'dan Afganistan'a bir dizi başka sorunla uğraştığını ve Avrupa'nın zaten güvende olduğunu varsaydığını anlattı.

KONUMU BÜYÜK AVANTAJ

Genel Sekreter Yardımcısı Shea, "Bir sabah uyandık ve Rusya'nın Kırım'ı ilhakıyla, Ukrayna'nın doğusundaki faaliyetleriyle birdenbire fark ettik ki, dünyanın en tehlikeli yerlerinden birisi Avrupa" diye konuştu. NATO'nun eş zamanlı krizlere müdahale konusunda üyeleri arasında "önceliklere" ilişkin bir anlaşmanın sağlanmasının zorluğuna dikkati çeken Shea, "Türkiye, Polonya'daki ve Baltık ülkelerindeki faaliyetlere katkı sağlıyor. Ancak kendi bölgesindeki tehditlere de diğer üyelerden aynı dikkati ve ilgiyi bekleyecektir" görüşünü dile getirdi.

Jamie Patrick Shea, Türkiye'nin İslam İşbirliği Teşkilatı'na üye ve Şangay İşbirliği Örgütü'nde gözlemci olan tek NATO üyesi olduğunu hatırlatarak "Türkiye, biricik bir konumda. Biz dünyayı yeniden bölümlere ayırmak, ya şundansın ya bundan demek istemiyoruz. Bunu Putin yapıyor. Türkiye'nin diğer ülkelerle iyi ilişkiler içinde olması bizim için avantaj. Bu, bizim yeni ortakları kendimize çekmemiz için de yardımcı oluyor" değerlendirmesini yaptı.

6 BİN MİLİTAN ÖLDÜRÜLDÜ

Suriye'de DEAŞ'a yönelik muhtemel kara harekatıyla ilgili bir soru üzerine Shea, "Hava saldırıları başarılı oldu. ABD, saldrıların başlangıcından bu yana 6 bin DEAŞ militanının öldürüldüğünü değerlendiriyor. Bu büyük bir sayı. DEAŞ büyük bir örgüt ama bu türden kayıplara uzun süre dayanacak kadar da büyük değil" ifadelerini kullandı. Shea, Eğit-Donat programıyla ilgili soruya ise, "Hiçbir politika risksiz değildir. Her defasında yüzde yüz mükemmel sonuç alan politika yoktur. Ancak Türkiye'de eğitilecek kişiler dikkatle seçiliyor" cevabını verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Türkiye bizim için biricik"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN