Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muhalif halk artık tamamen karanlıkta

Mart 2011'den bu yana Suriye genelindeki ışıkların yüzde 83'ü söndü. Uzaydan çekilen görüntülere göre en çok karanlığa gömülen yer Halep. Kentin yüzde 97'si geceleri karanlıkta

Giriş Tarihi: 13.3.2015
Muhalif halk artık tamamen karanlıkta
Suriye'de Beşar Esad rejimi ile muhalifleri arasındaki iç savaş 15 Mart'ta 5'inci yılına girecek. Şimdiye kadar en az 220 bin kişinin öldüğü savaşta 11 milyon kişi evsiz kaldı. Çin'de bulunan Wuhan Üniversitesi bilim insanları savaşın farklı bir boyutuna dikkat çekti. Uzmanlar, uzun süre Suriye'yi geceleri uydudan izledi. Son nokta ile 4 yıl öncesi kıyaslandı. Buna göre Mart 2011'den bu yana Suriye'den uzaya yansıyan ışıklar yüzde 83 oranında düştü. Ülkede en çok karanlığa gömülen kent muhaliflerin kontrolündeki Halep oldu. Bir dönem bölgenin ticaret ve kültür merkezi olan Halep'in ışıklarının, yüzde 97'si söndü. Rejimin varil bombaları yağdırdığı Halep artık geceleri neredeyse tamamen karanlığa mahkum durumda. IŞİD'in kendi başına başkent ilan ettiği Rakka bölgesindeki ışık kesintilerinin yüzde 96 olduğu belirlendi. En az ışık kesintisinin yüzde 33 ile başkent Şam'da yaşandığı kaydedildi. Wuhan Üniversitesi'nin araştırmasına; hükümetlerden bağımsız olan ve WithSyria çatısı altında toplanan 130 sivil toplum kuruluşu imzalarını attı. Bu kuruluşlardan biri olan Uluslararası Kurtarma Komitesi'nin Başkanı ve aynı zamanda İngiltere'nin eski dışişleri bakanı olan David Miliband raporu, "Suriye hem somut hem de mecazi anlamda karanlık çağa döndü" şeklinde yorumladı. Araştırmaya liderlik yapan Çinli bilim insanı Şi Li, "Görüntüleri Dünya'dan 800 km uzaklıktan elde ettik. Gece ışıkları yalan söylemez. Daha fazla karanlık, 'daha fazla evsiz' anlamına geliyor. O ışıkları yeniden yakmak insanlığın görevidir" dedi.

'BM SINIFTA KALDI'
Dünyanın dört bir yanında hizmet veren 21 yardım kuruluşu Suriye hakkında dün bir rapor yayımladı. Grup, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin Suriyelileri korumak noktasında başarısız olduğunu belirtti. Raporda, "Suriye'de çatışmalar 5'inci yılına girerken 2014, siviller açısından en kötü yıl oldu" denildi. Rapora göre geçen yıl Suriye'de 76 bin sivil öldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhalif halk artık tamamen karanlıkta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN