Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Renk değiştirten 'kristaller'

Giriş Tarihi: 13.3.2015
Renk değiştirten 'kristaller'

İsviçreli araştırmacılar, bukalemunların özel deri hücrelerindeki kristallerin yerini yeniden düzenleyip renk değiştirdiğini belirledi

Daha önce bukalemunların farklı hücrelerindeki renkli pigmentleri toplayarak ya da dağıtarak renk değiştirdikleri düşünülüyordu. Ancak İsviçreli bilim insanlarının yeni bulguları, bunun kristallerden oluşan "değiştirilebilir bir ayna"dan kaynaklandığına işaret ediyor. Bu hayvanların aynı zamanda kızıl ötesine benzer ışınları yansıtan ikinci bir hücre katmanı sayesinde vücutlarını serin tutabildikleri ortaya çıktı. İki şekilde renk oluşturan sürüngenlerin sıcak ya da koyu renkler için pigmentlerle dolu hücreleri var. Ama daha parlak mavi ve beyazlar, "yapısal renkler" adı verilen bu kristaller gibi fiziksel elementlerden yansıyan ışıklardan oluşuyor. Bu renkler harmanlanabiliyor. Örneğin "yapısal bir mavi"yle sarı pigmentlerin karışımından canlı bir yeşil elde edilebiliyor.

STRESE TEPKİ, ORTAMA UYUM İÇİN

Bazı değişiklikler pigmentlerin yer değiştirmesiyle oluşuyor. Koyu renkli, minik melanin paketçikleri, büyük melanofor hücrelerinin kıvrımlarıyla her yere yayılabiliyor ya da deriyi tekrar açık renkli hale getirmek için merkezde toplanabiliyor. Birçok balık ve sürüngen bu yolla, strese tepki ya da ortama uyum sağlamak için renklerini açıp, koyulaştırabiliyor.

AVUSTRALYA'NIN İLK PEÇELİLERİ
Sadece Suudi Arabistan ve Yemen'de görülen peçeli bukalemunlar, ilk kez anavatanından farklı bir yerde dünyaya geldi. Avustralya'nın Sidney şehrindeki hayvanat bahçesine getirilen peçeli bukalemunların, 20'den fazla yavru yaptığı duyuruldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Renk değiştirten 'kristaller'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN