Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sisi: Netanyahu ile sık sık görüşüyoruz

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, İsrail Başbakanı Netanyahu ile çok sık konuştuklarını söyledi, İran ile nükleer müzakereler konusunda İsrail’in endişelerinin anlaşılması gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 13.3.2015 10:44 Güncelleme Tarihi: 13.3.2015 11:20
Sisi: Netanyahu ile sık sık görüşüyoruz

Sisi, Washington Post gazetesine verdiği röportajda, Mısır ve İsrail arasında güvene dayalı bir ilişki olduğunu belirtti.

Sisi, "Örneğin İsrail ile yaptığımız barış anlaşması normalde Sina bölgesinin orta ve doğu kesimlerinde Mısır askerlerinin bulunmasına izin vermiyor. Ancak onlar şu anda bizim bu bölgelerde asker bulundurmamızın sorun olmayacağını söylüyor. Bu da düşmanlık ve şüpheciliğin ortadan kalktığını gösteriyor. Eğer Filistin'de iki devletli bir çözüm ortaya çıkarsa bu durum İsrail ile diğer Arap ülkeleri arasında da ortaya çıkabilir" dedi.

Netanyahu ile çok sık görüştüğünü söyleyen Sisi, "Ona Filistin ile bir barış sağlanırsa bunun hem kendisi hem de İsrail için tarihi bir anlaşma olacağını ve bu konuda yardıma hazır olduğumu söylüyorum" ifadelerini kullandı.

Sisi, İran ile devam eden nükleer görüşmeler meselesinde de İsrail'in endişelerinin anlaşılması gerektiğini vurguladı.

ABD SADECE İZLİYOR

ABD yönetimini Mısır'daki ve bölgedeki durumu sadece izlemekle suçlayan Sisi, "Galiba Washington'la aramızda iletişim sorunu var, mesajlarımızı düzgünce iletemiyoruz gibi görünüyor" dedi ve şu ifadeleri kullandı.

"Bölgede büyük tehditler var. Daha dün Libya'da 8 petrol işçisi kaçırıldı ve katledildi. Şimdi ABD ne yapmalı? Sadece izliyorsunuz. Ülkemizde olanlar hakkında gerçek resmi göremiyorsunuz. Az gelişmiş bir ülkeyiz. Amerikalıların gözüyle bakıyorsunuz. Sizin demokrasiniz 200 yılda gelişti. Bize de gelişmek için bir şans verin. Acele edersek bizim gibi ülkeler çöker" Kaynak: Washington Post

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sisi: Netanyahu ile sık sık görüşüyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN