Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DEAŞ dağılıyor! İran anında harekete geçti

Musul’da DEAŞ örgütü dağılma sürecine girince İran gizli servis şefi Kasım Süleymani hemen harekete geçti.

Giriş Tarihi: 15.3.2015 19:49
DEAŞ dağılıyor! İran anında harekete geçti
Uluslararası koalisyon terör örgütü DEAŞ'ın kontrolünde olan Musul kentine müdahale hazırlıklarını sürdürürken, Musul'da DEAŞ örgütünün dağılma sürecine girdiği haber veriliyor.

DEAŞ desteği kaybediyor

Musul'da Sünni grupların önemli bir kısmı DEAŞ'ın uygulamaları nedeniyle örgüte verdikleri desteği kesti. Musul'da duvarlara DEAŞ karşıtı yazıların yazıldığı da kentten gelen bilgiler arasında. Musul'da telefon şebekesi çalışmazken, örgütün halka baskısı da giderek artıyor. Şiilerin Tikrit'in ardından Musul'da da etkinlik sağlama çabasında oldukları belirtiliyor.

Süleymani devrede


Tikrit kentinin savunmasında bizzat sahaya inen İran gizli servis şefi Kasım Süleymani'nin KYB'yi KDP aleyhine harekete geçmeye çağırdığı da Arap basınına yansıdı.

Ürdün'ün eski Enformasyon Bakanı Salih Kallab, Şark el Ewsed gazetesinde yayınlanan makalesinde "Mesut Barzani'nin İran'ın hedefinde olduğunu" iddia etti.

Kallab, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü komutanı General Kasım Süleymani'nin Süleymaniye'nin Karaçolan ilçesinde KYB üst düzey yetkilileri ile bir toplantı yaptığını söyledi. Süleymani bu toplantıda "Bir an önce Mesut Barzani'den kurtulma" teklifinde bulundu. Ancak KYB'nin üst düzey yetkilileri Kosrad Rasul ve Barham Salih bu öneriye karşı çıktılar.

Aynı haberde İran'ın erbil başkonsolosunun KYB'ye yakın dört medya kuruluşunun yöneticileri ve KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık'ın temsilcisiyle gizli bir toplantı yaparak, KDP'ye karşı bir kampanya başlatılması konusunda talepte bulundukları belirtildi.

Kaynak : Star Gazete

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DEAŞ dağılıyor! İran anında harekete geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN