'de genel seçimler

'deki İslami Hareket Başkan Yardımcısı Hatib: "Yeşil Hat içindeki Araplar seçimlere katılırsa bu, uluslararası platformlarda kendisini Ortadadoğu'daki tek demokrasi vahası olarak göstermeye çalışan İsrail hükümetleri tarafından kullanılacaktır. İslami Hareket ise seçimlere katılıp İsrail'in uluslararası alandaki imajını iyileştirmesine izin vermeyecektir"

Giriş Tarihi: 15.3.2015 21:06 Güncelleme Tarihi: 15.3.2015 21:25
İsrail'de genel seçimler
- 'deki İslami Hareket Başkan Yardımcısı Kemal el-Hatib, İsrail meclisi Knesset içindeki Arap varlığının İsrail tarafından kullanıldığını söyledi.

Hatib, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yeşil Hat içindeki İslami Hareket'in seçimlere katılmama nedenini, "Knesset, İsrail'in bir Yahudi devleti olduğu temelinde ısrar ettiği sürece parlamentoda 10 ya da 15 Arap milletvekilinin bulunması alınan kararlara etki etmeyecek" olarak açıkladı.

Kemal Hatip, "Yeşil Hat içindeki Araplar seçimlere katılırsa bu uluslararası platformlarda kendisini Ortadoğu'daki tek demokrasi vahası olarak göstermeye çalışan İsrail hükümetleri tarafından kullanılacaktır. İslami Hareket ise seçimlere katılıp İsrail'in uluslararası alandaki imajını iyileştirmesine izin vermeyecektir" dedi.

Önceki hükümetler döneminde Arap vatandaşlarının ihmal edilmesi, ırkçılığı tetikleyen kanunların çıkarılması ve Araplara ait toprakların devlet malı haline getirilmesi politikalarından vazgeçilmediğini hatırlatan Hatib, parlamentodaki Arap varlığının bu politikalara etki etmediğini, aksine 11 milletvekilinin bulunduğu geçen seçim döneminde 40 ırkçı kanun tasarısının kabul edildiğini söyledi.

Hatib, geçen senelerde Araplar arasında seçimlere katılım oranının yüzde 53'lerde kaldığını ifade ederek İsrail'in bu alanda Arap seçmeni sandık başına gitmeye teşvik ettiğini kaydetti.

Seçim sonrasında gerilimin tırmanacağı öngörüsünde bulunan Hatib şunları söyledi:

"Tüm partiler Mescid-i Aksa'yı hedef alan söylemler üzerinde yoğunlaşıyor. Öte yandan Yahudi makamları da bu yılın sözde Süleyman mabedinin inşa edilmesi açısından önemli bir yıl olduğunu düşünüyor ve bunun için hazırlık yapıyor."

Türkiye'nin davasında takındığı tavrı öven Hatib, "Türkiye her zaman Filistin meselesinde takındığı tavırla Arap ülkelerinin önünde yer aldı. Özellikle İsrail'in Aksa'ya yönelik ihlallerine karşı aldığı tavrı, İsrail yönetiminin Aksa ve Kudüs meselesine Filistin ya da Arap meselesi olarak değil 600 milyon Müslüman'ın meselesi olarak yaklaşmasını sağladı" diye konuştu.

Beled (Demokratik Arap Cephesi), Birleşik Arap Listesi, Değişim İçin Arap Hareketi ve Hadaş (Eşitlik ve Barış İçin Demokrasi Cephesi) adlı Arap partileri 23 Ocak'ta seçimlere ortak listeyle girme kararı aldıklarını duyurmuştu. Arap partileri Knesset'te 15 sandalye elde ederek en büyük üçüncü parti olmayı hedefliyor.

İsrail'in tamamının tek sec?im bölgesi olarak kabul edildiği seçim sisteminde, seçmenler herhangi bir adaya deg?il, parti listesine oy kullanıyor. Hükümet kurmak için ise 120 sandalyeli mecliste 61 koltuğa sahip olmak gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'de genel seçimler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN