korkusu toplu intihar ettirdi

Giriş Tarihi: 15.3.2015
Kızıl Ordu korkusu toplu intihar ettirdi

Sovyetler'in II. Dünya Savaşı sonunda Almanya'ya girmesinin ardından binlerce Alman'ın intiharını inceleyen tarihçi Florian Huber: Özellikle kadınlar, tecavüz ve öldürülme korkusuyla Ruslar gelmeden intihar etti

Sovyet 'nun Berlin'e girmesinin ardından, Almanya'nın 'ndaki mağlubiyeti, Nazi rejiminin çöküşü ve rejimin lideri 'in intiharı, pek çok gelişmeyi tetikledi. Bunlardan biri de Rusların Berlin başta olmak üzere Almanya'da bilhassa kadınlara yönelik uyguladığı şiddetten ve yenilginin yol açtığı travmadan ötürü yaşanan toplu intiharlardı... İntihar salgınının detayları ve sebepleri Alman tarihçi Florian Huber tarafından araştırıldı. 30 Nisan 1945'te Adolf Hitler ve ertesi gün rejimin Propaganda Bakanı Joseph Goebbels, aileleriyle birlikte intihar etmişti. İlerleyen günlerde sadece Berlin'de 7 bin 57 kişinin canına kıydığı kayıtlara geçti. Tarihçi Huber'e göre rejimin yıkılması ve liderlerinin ölümünün yarattığı travma, bu intihar dalgasında önemli bir rol oynadı.

HİTLER'İN EVİNE MÜZE, EV SAHİBİNE TAKILDI - TIKLAYIN

HİTLER NASIL ÖLDÜ? - TIKLAYIN

HİTLER'İN GÖRÜLMEMİŞ FOTOĞRAFLARI - TIKLAYIN


KORKU VE ÇARESİZLİK...

Berlin dışında, Kızıl Ordu'nun ilerlediği Alman kasabalarında da intihar vakalarında patlama yaşandı. Ülkenin kuzey batısındaki 15 bin nüfuslu Demmin şehrinde, yaklaşık bin kişi Ruslar gelmeden hemen önce intihar etti. Huber'e göre Demminliler, "Kızıl Ordu'nun acımasız yağmalarından korktukları" ve "Nazi rejiminin yarattığı yıkımla yargılanmak istemedikleri" için intiharı tercih ettiler. Sebeplerden biri de Kızıl Ordu'nun kadınlara yönelik toplu tecavüzleriydi. Önce tecavüz edilen ardından da çoğu zaman vurularak öldürülen ya da ölüme terk edilen kadınlar, bu muameleye maruz kalmamak için Ruslar gelmeden önce intihar etmeyi seçmişti. Yazar Huber'e göre intiharlar vakalarının önemli bir kısmı kayıtlara geçmedi. Savaşta işlenen insanlık suçlarından sorumlu tutulmaktan korkan, Rus işgalini görmek istemeyen ve inandıkları ideolojinin çöküşünü tadan, bu nedenle de savaşın sonunda intiharı seçenlerin sayısının onbinleri bulduğu tahmin ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızıl Ordu korkusu toplu intihar ettirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN