Pam yıktı, geçti

'yu saatte 340 kilometre hızla vuran , 83 adayı yerle bir etti. 44 kişinin yaşamını yitirdiği, ölü sayısının yüksek rakamlara ulaşabileceği açıklandı

Giriş Tarihi: 15.3.2015
Pam yıktı, geçti
'nun güneyinde yer alan ada ülkesi 'yu hızı saatte 340 kilometreyi bulan yıkıma uğrattı. Toplamda 83 küçük adadan oluşan ve 47 bini başkent Port Vila'da olmak üzere 267 bin nüfusa sahip ülkede, onlarca kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

80 ADAYLA İLETİŞİM KESİK

Başkent tropik kasırga nedeniyle büyük hasar görürken, 80 adayla iletişim kurulamıyor. Kasırganın yol açtığı yıkımın boyutları bu nedenle henüz tam olarak bilinmiyor. Birleşmiş Milletler (BM) insani yardım koordinasyon merkezinin henüz teyit edemediği bilgilere göre, en az 44 kişi hayatını kaybetti. Yaralı sayısı hakkında ise henüz net rakam verilemiyor. Şiddeti en yüksek olarak gösterilen "beşinci derece" kasırgadan en çok etkilenen yerlerin başında başkent Port Vila geliyor. Şehirde binlerce ev yerle bir olurken, fırtınanın dev ağaçları köklerinden söktüğü belirtiliyor. Fırtınanın güneye doğru ilerlediği, güneydeki bölgelerde yaşayan onbinlerce kişinin hala risk altında olabileceği aktarılıyor. AFP'ye konuşan yerel yetkililer, "Şu an sadece Port Vila'da neler olduğunu bilebiliyoruz. Tehlike altındaki güney adalarıyla iletişim tamamen kesilmiş durumda" dedi.

15-30 DAKİKA DEHŞET

UNICEF sözcüsünün yaptığı açıklamada, kasırganın etkisiyle bölgede 15 ila 30 dakika boyunca tam bir dehşet ortamının yaşandığı ifade edildi. Açıklamada, uzmanların takımada ülkesinde yaşanan bu kasırganın, Pasifik Okyanusu tarihindeki en büyük felaket olabileceği endişesini taşıdıkları kaydedildi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, kasırga hakkında yaptığı açıklamada Vanuatu halkına kayıpları nedeniyle taziyelerini sunarken, "Henüz sonuçlar belli olmasa da, tahribatın yayılmasından endişe ediyoruz" dedi.

734 BİN DOLAR YARDIM

Fiji Hava Servisi meteoroloğu Neville Koop ise kasırganın Vanuatu'dan ayrılırken yavaş yavaş zayıfladığını ve Yeni Zelanda'ya ulaşmadan önce Fiji ile Yeni Kaledonya arasından geçeceğini tahmin ettiklerini açıkladı. Yeni Zelanda hükümeti dün Vanuatu'daki kurtarma çalışmaları için 734 bin dolar yardımda bulunurken, Avustralya hükümeti ihtiyaç duyulduğunda kriz ekibi göndermeye hazır olduklarını açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pam yıktı, geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN