Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Amerika 'Keleş' peşinde

Giriş Tarihi: 16.3.2015
Amerika 'Keleş' peşinde
projesi kapsamında eğitilecek Suriyeli muhaliflere verilecek silahlar için Amerikalılar harekete geçti. Muhaliflere kendi üretimleri olan M16 tüfeklerini vermeye hazırlanan ABD'liler, ayrıca bölgede çokça kullanılan Rus marka Kalaşnikof tüfek arayışına da girdi.

HEYETTEN ZİYARET

Suriye'de hem Esad rejimine hem de IŞİD terör örgütüne karşı savaşacak Suriyeli muhaliflere yönelik Eğit-Donat programı çerçevesinde imzalar atılmıştı. Muhaliflerin bir kısmı Türkiye'de bir kısmı da Suudi Arabistan ve Katar'da eğitilecekti. Eğitilecek muhaliflerin donanımını ise Amerika üstlenecek. Geçen hafta içinde Ankara'ya gelen ABD Merkez Kuvvetleri Komutanı Lloyd Austin ve beraberindeki heyet, bundan sonra atılacak adımları, Türk yetkililerle masaya yatırdı. Heyet ayrıca Türkiye'de eğitilecek muhaliflerin eğitim sahası olacak olan Kırşehir'deki Hirfanlı Barajı'nın olduğu bölgede incelemelerde bulundu. Amerikalılar eğitimden geçecek olan yıllık 5 bin muhalife Amerikan ordusunun piyade tüfeği olarak bilinen ve hafif olması sayesinde askere, cephede manevra rahatlığı ve üstünlüğü sağlayan M16 verecek. 4 ayrı türü bulunan bu silahlar 15 NATO üyesi ülke tarafından da kullanılıyor.

KUM İÇİN İDEAL
Amerikalı yetkililerin, ABD üretimi olan M16'nın yanı sıra Ortadoğu'da sıkça kullanılan Rus silahı Kalaşnikof için de harekete geçtiği öğrenildi. Bu silahın özellikle kum fırtınalarının sıkça görüldüğü bölgede toza karşı dayanıklı oluşu, Esad'ın ordusunda, IŞİD'te ve diğer grupların elinde bu silahın bulunmasından dolayı Amerikalılar bu silahı da dağıtma kararı aldı. Bazı kaynaklarsa Amerikalıların da M16'nın yanı sıra Kalaşnikof vererek, ileride bu silahların başka grupların eline geçmesi durumunda "el altından silah veren ülke" gibi görünmek istememiş olabileceğine işaret ediyor. Bölgedeki muhaliflerin daha çok bu silaha yatkın olması da bu karardaki bir etken...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Amerika 'Keleş' peşinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN